ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (9)

Psychologické drama vášní a lásky z osamělého sídla ve viktoriánské Anglii.

Děj knihy se odehrává v 19. století na anglických blatech a vřesovištích. Pan Lockwood se dostává do podnájmu na Drozdov, kde mu dělá společnost stará služka Nelly. Velmi ho překvapí nepřátelské chování pronajimatele pana Heathcliffa a zbývajících obyvatelů Větrné hůrky. Od své služky Nelly se dovídá pohnutý příběh dřívějších obyvatel Větrné hůrky.

Dřívějším majitelem Větrné hůrky byl starý pán Earnshaw, jenž si dovezl z cesty domů nalezence, kterému dal jméno Heathcliff. Jeho prvorozené dítě, Hindley, bere svého nevlastního bratra jako rivala, sestra Kateřina si jej velmi oblíbí, což jí oplácí stejnou měrou. Život pokračuje v poklidu až do doby, kdy starý pán Earnshaw umírá a správu nad majetkem přebírá jeho syn Hindley, který se snaží Hethcliffovi co nejvíce znepříjemnit život (přiděluje mu tu nejtěžší práci, zakazuje mu se stýkat s Kateřinou).

Kateřina se rozhodne provdat za syna známých z Drozdova Edgara Lintona, ale má utkvělou představu, že může dělit své srdce mezi Edgara a Heathcliffa i přes nesnášenlivost obou mužů. Heathcliff odchází z Větrné hůrky.

Po čase se Heathcliff vrací na Větrnou hůrku a začíná svůj šílený plán morálního zničení všech lidí, co mu kdy ublížili. Finančně zničí svého nevlastního bratra Hindleyho, který se utápí v alkoholu, jeho syna Haretona uzavírá na Větrnou hůrku, aby se mu nedostalo vzdělání a stal se z něho neotesanec, ale bohužel pro Heathcliffa s dobrým srdcem. Nenáhle umírá Hindley a nechá svůj zadlužený majetek Heathcliffovi, který je jeho věřitelem.

Poblouzní hlavu sestře Edgara Lintona, Isabele, jíž si vezme a uvězní na Větrné hůrce, ta ale uteče, ovšem z jejich vztahu vzejde syn mladý Linton. Osamělý Heathcliff obtěžuje svými častými návštěvami Kateřinu, která nakonec zešílí, ale porodí svému manželovi dceru Katku, následně po porodu Kateřina umírá.

Heathcliff přivádí do svého domu svého syna mladého Lintona, kterého zneužije k svému cíli. Podaří se mu po krátkém vězení na Větrné hůrce Katku s Lintonem dostat k oltáři. Po čase jí umírá jak její otec, tak její manžel Linton a Drozdov spadne do klína Heathcliffovi.

Katka se ve svém vězení na Větrné hůrce spřátelí s neotesaným Haretonem. Heathcliff už nemá tolik sil, aby mohl dotáhnout svou pomstu do cíle. Katka a Hareton se do sebe zamilují.

Po čase Heathcliff umírá a na Větrné hůrce zavládne znovu láska a mír.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 04.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­