ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (3)

Nejúspěšnější román nejúspěšnější ze tří sester Brontëových je příběhem lásky a vášně, něhy a krutosti.
Na usedlost Drozdov přichází nový nájemník pan Lockwood a chce se dozvědět něco o majiteli Drozdova, který bydlí nedaleko na Větrné hůrce. Služebná Nelly mu po večerech vypráví příběh, který Drozdov a Větrnou hůrku spojuje.
Dřívější majitel Větrné hůrky, pan Ernshaw, jednou přivezl z města malého nalezence, dal mu jméno Heathcliff a vychovával ho spolu se svými dětmi, Hindleym a Katkou. Ti ho ale neměli moc rádi a dávali mu to, občas krutě, najevo. Ernshawovi krátce nato zemřeli a Hindley odjel do města studovat. Katka se s Heathcliffem spřátelila, ale když se Hindley vrátil, vykázal Heathcliffa z domu mezi čeleď a Katce zakázal se s ním stýkat. Tvrdohlavá dívka ale zákaz nerespektovala, často za ním utíkala a toulali se spolu, často v noci, po okolí. Jednou se dostali až k Drozdovu a chtěli se podívat, kdo tam bydlí. Majitelé Drozdova, Lintonovi, na ně napřed poštvali psa, pak ale Katku poznali a pozvali ji dovnitř. Heathcliff ale musel čekat venku. Při návštěvě se ukázalo, že Katka je nemocná a tak nakonec na Drozdově zůstala několik týdnů. Seznámila se s dětmi Lintonových, s Edgarem a Isabelou, které později navštěvovala. Heathcliff na Edgara žárlil a pohrdal jím, protože ho považoval za slabocha. Když mu Katka řekla, že si Edgara chce vzít, utekl a nebyl nikde k nalezení. Katka se za Edgara skutečně provdala a odstěhovala se na Drozdov. Heathcliff se po několika letech vrátil jako slušný a majetný člověk. Kateřina ho s radostí uvítala a přes Edgarovy námitky ho často zvala na návštěvu. Stále mezi nimi bylo silné pouto. Do Heathcliffa se zamilovala Isabela a provdala se za něj, ačkoliv ji Katka důrazně varovala. Heathcliff si ji skutečně vzal z pouhé vypočítavosti, jednak aby se pomstil rodině Lintonových za jejich dřívější chování, jednak pro peníze. Časem koupil Větrnou hůrku a s Isabelou se tam odstěhoval. Manželství bylo pro Isabelu utrpením, protože Heathcliff stále miloval Katku a před Isabelou se tím nijak netajil. Isabela nakonec z Větrné hůrky utekla a porodila Heathcliffova syna, kterému dala jméno Linton. Katka po těžké nemoci částečně ztratila rozum, a po narození děvčátka zemřela. Děvče po ní dostalo jméno Kateřina a zůstalo v péči Edgara. Na Drozdov později po smrti Isabely přivezli i šestiletého Lintona. Když se o tom Heathcliff dozvěděl, odvezl Lintona na Větrnou hůrku.
Linton žil na Větrné hůrce spolu s Heathcliffem, Hindleym, jeho synem Haretonem a sluhou Josefem. Heathcliff se k Lintonovi choval velmi špatně, stejně jako k jeho matce. Linton se seznámil s mladou Kateřinou a zamilovali se do sebe. Edgar ale tomuto vztahu nepřál a teprve po jeho smrti se Kateřina s Lintonem vzali. Kateřina se přestěhovala na Větrnou hůrku a ukázalo se, že je věrným obrazem své matky. To nakonec zlomí Heathcliffovu zlobu, pomstychtivost a nenávist ke všemu, co je spojeno s Lintonovými. Smířen s Kateřinou i se svým synem umírá a podle svého přání je pohřben vedle milované Katky.

Román je o lásce a především o vášni, drsné a opravdové, o lidské důstojnosti, předsudcích a vlivu prostředí na osud člověka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.10.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­