ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (13)

Román významné anglické autorky byl u nás přeložen i pod názvy Bouřlivé výšiny a Vichrné návrší. Příběh o lidském ponížení, lásce a pomstě se odehrává na statku uprostřed bažinaté pustiny západního Yorkshiru. Opuštěný sirotek, jehož se statkář ujal, je nenáviděn státkářovou ženou a jeho synem, avšak obdivován a nakonec milován jeho dcerou. Když se po statkářově smrti ujme hospodářství syn, donutí sestru, aby se provdala za bohatého souseda. Sirotek v době jejího sňatku zmizí a po letech se vrátí jako zámožný muž a začne se svým protivníkům mstít...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Leda v Praze roku 2009. Z anglického originálu Wuthering Heights přeložila Květa Marysková. Počet stran: 374. ISBN: 978-80-7335-193-9.

TÉMA:

Příběh lásky a nenávisti

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Co dokáže způsobit nenávist

KOMPOZICE:

Retrospektivní a chronologická

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Spisovný jazyk, v přímé řeči hovorová čeština

OBSAH:

Pan Lockwood si pronajímá Drozdov, aby se skryl před městským ruchem a díky hospodyňce Nelly se dozvídá složitý příběh dvou rodin z Drozdova a ze sídla Na Větrné hůrce, který je nedaleko.

Starý pan Earnshaw se ze svých cest vrací se sirotkem Heathcliffem, jehož nepřijme celá rodina kromě Katky, která ho má ráda. Heathcliff je na tom stejně. Zanedlouho starý pan Earnshaw i jeho paní zemřou a Katka, její bratr Hindley a Heathcliff zůstanou sami.

Hindley odjíždí do školy a po několika letech se vrací a konečně vykáže Heathcliffa z domu. Katka se i přes zákaz s Heathcliffem stýká a jednoho dne jdou k Drozdovu, kde na ně Lintonovi vypustí psa, který ale Katku z dřívějška poznal. Lintonovi pozvou Katku dál, a Heathcliffa vyhodí. Katka musí v Drozdově několik týdnů zůstat díky onemocnění a tím pádem se seznámí s Lintonovými dětmi Edgarem a Isabelou.

Po několika letech si Katka bere Edgara a stěhuje se do Drozdova. To se bohužel nelíbí Heathcliffovi, jenž odejde a vrátí se po několika letech jako slušný a vzdělaný člověk. Katka je ráda, že se jí vrátil její starý přítel, a proto se s ním i přes Edgarovy námitky stýká. Isabela se do nového Heathcliffa zamilovala, aniž by věděla, že se vůbec nezměnil a z vypočítavosti si ji bere.
Katka čeká miminko a prodělává těžkou nemoc, při které díky porodu zemře. Holčička dostane jméno Kateřina.

Isabela utíká od Heathcliffa do jižní Anglie, kde se jí narodí Heathcliffův syn Linton. V Lintonových šesti letech Isabela umírá a je poslán k Isabelině bratrovi. Heathcliff se to ale dozví a odveze si ho Na Větrnou hůrku.
Ve svých patnácti letech si Kateřina a Linton začnou psát milostná psaní, na které jim Edgar přichází a zatrhne je.

Edgar umírá a Kateřina si díky Heathcliffově intrikám Lintona vezme a stěhuje se na Hůrku. Zanedlouho umírá i Linton kvůli celoživotní chudobě na zdraví. Kateřina zůstává sama s Heathcliffem, Heretonem - synem Hidleyho a sluhou Josefem.

Na konci příběhu Heathcliff umírá a přeje si být pohřben vedle jeho milované Katky s pouhým nápisem "Heathcliff" na náhrobku.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha byla pro mě trochu obtížná na čtení díky postavám, které se v knize vyskytovaly. Občas jsem si pletla postavy a musela se vracet zpět, abych si uvědomila, kdo že je v tuto chvíli na scéně. Kniha má ale velmi čtivý příběh, jenž vás nenechá si oddychnout. Heathcliffovo hrubé chování k ostatním ve mě vyvolávalo odpor, ale jeho láska ke Katce byla dojemná. Myslela jsem si, že se po její smrti změní, ale příběh dál nabíral obrátky k neskutečnému vyvrcholení. Kniha se mi velice líbila.

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Emily Jane Brontëovou proslavil právě tento její jediný román, který ale po vydání nesklidil moc velký úspěch a byl považován za dílo její starší sestry Charlotte Brontëové. Emily Brontëová publikovala svou knihu pod mužským pseudonymem Ellis Bell.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nicola Vavírková, 30.04.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­