ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (7)

Celý příběh vypráví bývalá hospodyně z Hůrky novému nájemníkovi na Drozdově, protože ten chce pochopit, jak je možné, že jsou na Hůrce tak nepohostinní a navzájem nesnášenliví lidé.
Majitel Větrné hůrky pan Earnshaw přinese z cesty domů dětem Kateřině a Hindleymu asi šestiletého kluka Heathcliffa. Hindley ho nemůže ani vystát, Kateřina se stane jeho nejlepší přítelkyní. Panu Earnshawovi se zdá, že Hindley Heathcliffa omezuje, a tak pošle Hindleyho na studia.
Po otcově smrti se vrací Hindley ze studií a přiveze s sebou i manželku. Zdědí Větrnou hůrku a Kateřinu a Heathcliffa se snaží rozdělit. Při jedné jejich noční toulce se děti dostanou až na nejbližší statek Drozdov, kde se Kateřina zraní, a tak tam nějakou dobu zůstane. Heathcliff se vrátí domů. Na Drozdově se Kateřina změní k nepoznání. Zamiluje se do Edgara Lintona, dá mu své slovo a tím zradí Heathcliffa. Ten uteče, nikdo neví kam.
Hindleymu a jeho manželce se narodí syn Hareton, ale manželka po čase zemře. Hindley začne pít. Kateřina se vdá na Drozdov a žije tu s Edgarem a jeho sestrou Izabelou. Po pár letech šťastného života se ze světa vrátí Heathcliff. Obehraje Hindleyho o jeho majetek a nastěhuje se na Hůrku. Často navštěvuje Kateřinu na Drozdově a Izabela se do něho zamiluje. On se chce pomstít Edgarovi za to, že mu sebral Kateřinu, a tak s Izabelou utečou a vezmou se. Pak se nastěhují na Větrnou hůrku a od tebe doby zažívá Izabela peklo. Heathcliff se všemožně snaží, aby ho začala nenávidět a dělá mu to neskutečnou radost.
Kateřina onemocní duševní chorobou a Heathcliff dostane zákaz ji navštěvovat. Když se uzdraví, čeká miminko. Po narození malé Katky umře. Mezitím uteče Izabela z Hůrky a narodí se jí syn Linton. Když je Lintonovi dvanáct, zemře a pár let před ní zemře i Hindley. Edgar přiveze Lintona na Drozdov a Katka je ráda, že má kamaráda. Heathcliff si ale přeje mít syna u sebe, a překvapivě se o něj i stará, protože touží po majetku, který má Ponton zdědit, kdyby Edgar zemřel bez syna.
Katka se na vyjížďce setká s Haretonem a Lintonem. Haretonovi se líbí, ale Linton ji jen využívá. On sám je loutkou Heathcliffa, který se snaží spolu s Drozdovým získat i Katku. Při jedné návštěvě Katku uvězní a odmítají pustit, dokud se nevdá za Lintona. Edgar je nemocný, takže se Katka snaží vdavky co nejvíc uspíšit, aby se k němu mohla vrátit. Vdá se za Lintona, ale ten je strašně rozmazlený a dělá si z ní služku. Heathcliff je spokojený, ale Haretonovi se to nelíbí a chce Katce pomoct. Ta odmítá. Po Lintonově smrti začne Heathcliffa pronásledovat přízrak Katčiny matky. Začne blouznit, odmítá jíst a pít a jenom se pořád vrací ke Kateřinině hrobu.
Na Hůrce se zatím uklidní život, když tu nikdo nenadává. Heathcliff po půlroce zemře a Katka se mezitím sblíží s Haretonem. Učí ho číst, protože za svého života mu to Heathcliff zakázal. Hareton je pilný, a po čase se do sebe s Katkou zamilují.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 24.06.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­