ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Na Větrné hůrce (7)

Celý příběh vypráví bývalá hospodyně z Hůrky novému nájemníkovi na Drozdově, protože ten chce pochopit, jak je možné, že jsou na Hůrce tak nepohostinní a navzájem nesnášenliví lidé.
Majitel Větrné hůrky pan Earnshaw přinese z cesty domů dětem Kateřině a Hindleymu asi šestiletého kluka Heathcliffa. Hindley ho nemůže ani vystát, Kateřina se stane jeho nejlepší přítelkyní. Panu Earnshawovi se zdá, že Hindley Heathcliffa omezuje, a tak pošle Hindleyho na studia.
Po otcově smrti se vrací Hindley ze studií a přiveze s sebou i manželku. Zdědí Větrnou hůrku a Kateřinu a Heathcliffa se snaží rozdělit. Při jedné jejich noční toulce se děti dostanou až na nejbližší statek Drozdov, kde se Kateřina zraní, a tak tam nějakou dobu zůstane. Heathcliff se vrátí domů. Na Drozdově se Kateřina změní k nepoznání. Zamiluje se do Edgara Lintona, dá mu své slovo a tím zradí Heathcliffa. Ten uteče, nikdo neví kam.
Hindleymu a jeho manželce se narodí syn Hareton, ale manželka po čase zemře. Hindley začne pít. Kateřina se vdá na Drozdov a žije tu s Edgarem a jeho sestrou Izabelou. Po pár letech šťastného života se ze světa vrátí Heathcliff. Obehraje Hindleyho o jeho majetek a nastěhuje se na Hůrku. Často navštěvuje Kateřinu na Drozdově a Izabela se do něho zamiluje. On se chce pomstít Edgarovi za to, že mu sebral Kateřinu, a tak s Izabelou utečou a vezmou se. Pak se nastěhují na Větrnou hůrku a od tebe doby zažívá Izabela peklo. Heathcliff se všemožně snaží, aby ho začala nenávidět a dělá mu to neskutečnou radost.
Kateřina onemocní duševní chorobou a Heathcliff dostane zákaz ji navštěvovat. Když se uzdraví, čeká miminko. Po narození malé Katky umře. Mezitím uteče Izabela z Hůrky a narodí se jí syn Linton. Když je Lintonovi dvanáct, zemře a pár let před ní zemře i Hindley. Edgar přiveze Lintona na Drozdov a Katka je ráda, že má kamaráda. Heathcliff si ale přeje mít syna u sebe, a překvapivě se o něj i stará, protože touží po majetku, který má Ponton zdědit, kdyby Edgar zemřel bez syna.
Katka se na vyjížďce setká s Haretonem a Lintonem. Haretonovi se líbí, ale Linton ji jen využívá. On sám je loutkou Heathcliffa, který se snaží spolu s Drozdovým získat i Katku. Při jedné návštěvě Katku uvězní a odmítají pustit, dokud se nevdá za Lintona. Edgar je nemocný, takže se Katka snaží vdavky co nejvíc uspíšit, aby se k němu mohla vrátit. Vdá se za Lintona, ale ten je strašně rozmazlený a dělá si z ní služku. Heathcliff je spokojený, ale Haretonovi se to nelíbí a chce Katce pomoct. Ta odmítá. Po Lintonově smrti začne Heathcliffa pronásledovat přízrak Katčiny matky. Začne blouznit, odmítá jíst a pít a jenom se pořád vrací ke Kateřinině hrobu.
Na Hůrce se zatím uklidní život, když tu nikdo nenadává. Heathcliff po půlroce zemře a Katka se mezitím sblíží s Haretonem. Učí ho číst, protože za svého života mu to Heathcliff zakázal. Hareton je pilný, a po čase se do sebe s Katkou zamilují.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 24.06.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)