ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

   
­­­­

Rychlé šípy

Souborná kniha všech komiksových příběhů Rychlých šípů, jež postupně vycházely časopisecky.
Mirek Dušín, Jarka Metelka, Červenáček, Jindra Hojer a Rychlonožka - to jsou Rychlé šípy, kamarádi na život a na smrt, ochránci slabších, rytíři klukovské cti a odvahy, stále mladí a stále aktuální. Dostalo se jim řady ztvárnění, přes literární převyprávění až po televizní inscenaci, ale jejich rodnou kolébkou byl kupodivu právě komiks vycházející na stránkách Mladého hlasatele.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia ve Velkých Příklepech roku 2012 (4. vydání). Ediční poznámku napsal Václav Nosek-Windy. Nakreslili Jan Fischer, Václav Junek, Bohumil Čermák a Marko Čermák. Počet stran: 339. ISBN: 978-80-7376-320-6.

PROSTŘEDÍ:

První československá republika (v první polovině dvacátého století)

NÁMĚT:

Příběhy party správných kluků, kteří si říkají Rychlé šípy

DĚJOVÁ LINIE:

Děj v podstatě nemá pevně danou dějovou linku. Knížka se totiž skládá z několika příběhů a jen pár z nich má vlastně pokračování.

Příběhy se odehrávají především v hlavním městě (tzn. v Praze), kde se chlapci také setkávají a zakládají svoji vlastní klubovnu. Zde plánují, co společně podniknou. Většinou je to něco užitečného, čím přispějí svému okolí, ale ne vždy se jim to povede, a proto tak vznikají různé komické situace.

Rychlé šípy ovšem nejsou jediní. Jsou zde i jiné kluby, které mají stejnou zálibu jako oni. Za odměnu si pak dávají různé bobříky (jakási obdoba odznaků u skautů). Liší se ovšem tím, že mají vlastní časopis (TAM-TAM), kam dávají všelijaké poučné informace, které společnými silami nashromáždili.

Bohužel, mezi kluby je i jeden, který všem dělá jenom naschvály a kazí jejich úspěchy. Ten si říká Bratrstvo kočičí pracky. Právě kvůli nim dochází k mnohým patáliím, jež Rychlé šípy zažívají. Jmenovitě třeba událost s buřinkou Červeňáčkova tatínka.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Mirek Dušín - dalo by se říci, že je velitelem klubu Rychlých šípů; je z něj také nejchytřejší a nejodvážnější; má dobré nápady a nikdy ve svém životě nepronesl žádné sprosté slovo; rozumný, sečtělý
Rychlonožka - Rychlonožka dostal svou přezdívku zcela očividně díky tomu, že byl velice hbitý a uměl dost dobře a rychle běhat; právě on byl nejrychlejším z celé skupiny, a když přišla ke slovu rychlost, prim hrál on; kromě svojí agility se často vytahoval před ostatními, třebaže v jiných případech byl největším strašpytelem
Jarka Metelka - první kamarád velitele Rychlých šípů Mirka Dušína; loajální, velice vytrvalý, odvážný, milý a především přátelský

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Dobré lidské charakterní vlastnosti by neměly být raritou a povinností, ale zcela běžnou věcí, kterou každý vykonává dobrovolně, s radostí a vlastní iniciativou.

MOTIVY:

Přátelství, mládí, charakternost, dobráckost, bobříky, kluby, chlapci

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána spisovný jazykem v kombinací s nespisovným, v němž převládá zejména slang. Text je spíše krátký, aby vhodně doplňoval obrázkovou ilustraci, která je zde důležitější než samotný obsah.

VLASTNÍ NÁZOR:

Ke knize jsem pojal smíšené názory. Líbila se mi charakternost a dobráckost jednotlivých postav, ale nemohl jsem vystát myšlenku toho, že by něco takového bylo možné v dnešním zkaženém světě, kde každý zneužívá toho druhého ve svůj vlastní prospěch.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 07.03.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Rychlé šípy

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­