ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Modrá rokle

Hlavní postavou knihy je třináctiletý sportovec Denny, který se vážně zraní na kluzišti. V nemocnici se seznámí s vrstevníkem Oldou. Denny se stává členem klubu Saturn a s novými kamarády prožije mnohá dobrodružství. Jednou se společně vydají do opuštěného lomu pro jakousi namodralou hlínu, kterou vykupují dva kumpáni, Haryk a Milda. Přitom objeví krasovou oblast plnou skalisek a podzemních prostor, částečně nepřístupných. U jezera velké rozlohy přijdou na stopu dvou neznámých školáků a zjistí, že jeden záhadně zmizel a druhý ho marně hledá. Pouze zpola zatopený člun skýtá jakési tragické vysvětlení. Rozhodnou se pomoci kamarádovi v jeho pátrání a rozluštit záhadu. Na tomto nádherném místě vrcholí později jejich příběh prázdninovým táborem.

Denny je největším favoritem žákovského mistrovství v krasobruslení, ale týden před mistrovstvím mu dva darebáci zlomí žebra, takže k závodům nemůže nastoupit. Kvůli zranění musí být měsíc v nemocnici, kde se seznámí se spolubydlícím na nemocničním pokoji - s chlapcem Oldou. Po vyléčení si začne hledat jinou zábavu než jen bezcílné potloukání se městem. Při jedné ze svých cest pomůže jednomu klukovi vytáhnout ze dvora nádobu, ve které je podivná hlína. Denny tam sleze, plechovku s hlínou pošle zpět, ale nazpět se již nemůže dostat, protože dotyčný utekl. Nakonec je zachráněn klukem, jenž slyšel jeho volání o pomoc. Ukáže se, že hlína tam nikomu nespadla, ale byla schovaná pro někoho úplně jiného a ten, kdo pro ni Dennyho poslal, se jmenuje Fretka.

Kluk, který Dennyho zachránil, se jmenuje Roman, a protože vidí, že Denny má ochotné srdce, ukáže mu klubovnu, kde se schází jeho klub Saturn. Denny zažádá o vstup, avšak prozatím je odmítnut s tím, že Roman se musí poradit se zbytkem klubu. Po schůzce je přijat do klubu, dalšími členy jsou Altar, Barvín a Špuntík. Zjistí, že klub děla prostředníka mezi obchodem s tajemnou modrou hlínou, kterou měli schovanou na dvoře. Olda (onen Olda z nemocnice) a Mínek ji nosí Saturnu a ti ji předávají dál Harykovi a Mildovi, kteří za ni musí platit (peníze jdou Oldovi s Mínkem). Haryk a Milda nechtějí říct, na co hlínu potřebují a Olda s Mínkem zase nechtějí, aby někdo věděl, kde hlínu kopají.

Saturn se snaží obě záhady rozluštit. Postupem času přijdou na to, že Haryk s Mildou z hlíny vyrábějí vojáčky, kteří se normálně prodávají v obchodě, takže z toho mají dost peněz. Avšak když se Saturn snaží sledovat Oldu, tak jim prostě najednou zmizí.
Avšak při čtvrté výpravě mají štěstí, objeví podchod, kterým Mínek s Oldou chodí, takže za nimi dále postupují. Dostanou se do starého lomu, s jezírkem a ostrůvkem uprostřed a blízko se nachází obrovské množství jeskyní. Toto místo pojmenují Modrá rokle. V jeskyních naleznou Oldu s Mínkem a u nich postavené městečko z modré hlíny. Ti jsou na ně příšerně naštvaní, že sem chodili, protože se bojí, že se jim někdo bude snažit zničit jejich městečko. Ale Saturn nic takového vůbec nenapadá, dokonce nabízí Oldovi s Mínkem členství v klubu.

Během následující týdne jsou Mínek i Olda přijati do klubu. Blízko jeskyně naleznou starý děravý člun a u něho deník. Z deníku vyčtou, že (jim neznámý) Viktor zpytuje svědomí, protože vynechal Velký Den a pustil Elviho samotného na ostrov, kam je to dost daleko a Elvi neuměl plavat. Nikdo z nich žádného Viktora ani Elviho nezná, takže neví, jak to s Elvim dopadlo, a všichni se bojí nejhoršího, že se Elvi utopil.

Protože se Roman bojí, aby se jim nic podobného nestalo, koupí ve sportovních potřebách čluny, avšak protože nemají dostatek peněz, musí si čluny vzít na splátky, které pomalu splácejí. Ve splácení jim pomůže Denny, jenž začne psát do Večerníku, za což dostává honoráře.

Při jednom z táboření v Modré rokli je poctí svojí návštěvou tajemný Viktor, který stále doufá, že zde najde Elviho. Řekne jim svůj příběh, že on s Elvim sem také chodili, ale Viktor jednou nepředvídatelně nemohl přijít, proto se Elvi vydal na ostrov sám, přestože neuměl moc dobře plavat a víc o něm Viktor už nevěděl. Bohužel nezná ani jeho adresu, neboť tu mu Elvi nikdy neřekl. Viktor se tedy bojí, že je Elvi mrtvý a vyčítá si to.

Díky tomu, že Oldův tatínek pracuje na polici, dokázal zjistit adresu Elviho, a tak se tam Roman, Denny a Viktor vydávají vstříc osudu. Elviho najdou živého, ale bohužel prodělal těžký zápal plic a půl roku nechodil do školy a teď musí všechno dohánět. Po menším zdráhání se ze strany Elviho jsou Viktor i Elvi přijati do klubu Saturn, který tak už má devět členů. Díky Dennyho psaní do Večerníku je už Saturn známý po celém městě a dokonce musí uspořádat Den otevřených dveří, o který je obrovský zájem.

Při jedné z výprav do Modré rokle objeví obrovskou vápencovou jeskyni, jíž pojmenují Jeskyně Saturn. Oblast kolem Modré rokle se stane chráněným územím a Saturn zde dělá ochránce.

Knížka končí táborem, který probíhá o celých letních prázdninách v Modré rokli. Všichni si tábor užijí, avšak po konci prázdnin se musí zase vrátit do školy...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Don_Salieri, 01.05.2009

    Bohemia Institut
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Modrá rokle

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­