ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

­­­­

Romaneta

Hrdiny romanet jsou lidé nevšední odvahy a síly ducha. Podstupují dobrovolně cestu za poznáním, která je náhle plná napětí, náhod, očekávání, a posléze naneštěstí zklamání a hrůzy nad úskočností a spletitostí poměrů, a i nad vlastní bezmocí.

SVATÝ XAVERIUS
Hrdinou je chudý mladík Xaverius, pro něhož se stalo smyslem života pochopit tajemství obsažené v Balkově obraze umírajícího svatého Xaveria v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Na rozdíl od hluboce věřících matky a babičky, které se k němu snaží proniknout skrze modlitby, Xaverius o to usiluje pomocí složitých výpočtů. Ačkoli k úkolu, který si vytyčil, přistupuje z hlediska rozumu, nedokáže potlačit pocity hrůzy vyplývající ze záhadnosti samotného úkolu. Když se po důmyslných přípravách odhodlá kopat domnělý poklad na opuštěném místě na Malvazinkách, zhrozí se ohně, jenž se náhodou vzňal, a přízraku svatého Xaveria, prchá a zmizí i ze svého bytu. Napětí obsažené v příběhu i v povaze hrdiny stupňuje účast vypravěče, který Xaveriovo jednání sleduje s odstupem a teprve v závěru se s ním vypravěč setkává ve vídeňském vězení. Xaverius, nevinně trpící za jakousi krádež, se dobral až k otázce, zda poklad schovaný v Balkově obraze netkví v tom, "aby byl někdo povzbuzen k hlubokému a vytrvalému přemýšlení, ke kombinaci, která i v případě, kdyby byla falešnou a mylnou, musila by bystrost jeho ducha zvýšiti". Této nadhozené myšlence do jisté míry přitakává Xaveriova odevzdaná smrt na vězeňském dvoře. Nicméně, až do pointy romaneta sahá úzkost z tajemství obrazu a ze zmařeného života mladého muže.

Napětí rozumu a intuice v člověku, vyjevené v tajemství skutečnosti, která člověka obklopuje, uplatňuje Arbes ve všech dalších romanetech. Také v nich záhadnost situací a dějů stupňuje zprostředkující vypravěč.

NEWTONŮV MOZEK
Základním kamenem tohoto romaneta je fantaskní prvek. Vypravěč se ve snu octne ve vybraném shromáždění, před nímž přítel-eskamotér, zabitý v nedávné válce, vykládá kacířské myšlenky o světě ovládaném krutou nadvládou silných a nabízí posluchačům experiment, "dobrodružnou exkurzi do universa". A je to právě vypravěč, který má jako jediný podstoupit výlet na záhadném přístroji, a spatřit dějiny jako nepřetržitý řetěz zabíjení, válek, násilí a vůle mocných. Za své tajemné a bolestné poznání platí svým zdravím, nemocí, při čemž nepřestává opakovat otázku: "Byla to skutečnost, přelud, nebo sen?"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Isobel, 09.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Romaneta







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)