ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shelley Percy Bysshe (*04.08.1792 - †08.07.1822)

­­­­
Percy Bysshe Shelley by Alfred Clint

ŽIVOTOPIS č.1 - El, Elik.7[zavinac]seznam.cz

Anglický básník, představitel revolučního romantismu. Narodil se 4. srpna 1792. Pocházel ze zámožné aristokratické rodiny. Studoval střední školu v Brentfordu a univerzitu v Oxfordu. Po uveřejnění práce Nezbytnost ateismu ho ze studií vyloučili. Život v Anglii ho neuspokojoval, pobýval proto v Irsku a ve Švýcarsku, kde se sblížil s G.G.Byronem. Ze zdravotních důvodů odešel roku 1818 s rodinou do Itálie, kde strávil poslední čtyři roky svého života. Utopil se společně se svým přítelem v mořské bouři při ztroskotání vlastní plachetnice 8. července 1822.

Stejně jako Byron choval i Shelley odpor ke společenským předsudkům, pokrytectví, ke státní a náboženské tyranii i sociální nespravedlnosti. Měl hluboký vztah k přírodě.

DÍLO:

alegorické skladby "Královna Mab; Vzpoura Islámu"
lyrické drama "Odpoutaný Prométheus"
historické drama "Cenci"

Básně přírodní, intimní, politické a sociální lyriky.
Psal i prozaické předmluvy k vlastním básnickým dílům, eseje o kultuře minulosti a současnosti (např. Obrana poezie) a politické články.


ŽIVOTOPIS č.2 - sun.care, Sun.Care[zavinac]seznam.cz

Narodil se 4. srpna 1792, měl sestru Elizabeth. P.B.Shelley byl představitelem anglického romantismu a zakladatelem titanismu (= směr, který pojednává o vzpouře proti tyranovi, tyranskému režimu, i když tyranem je sám bůh). Své mládí trávil v Sussexu a základní vzdělání získal doma, učil ho Evan Edwards. V roce 1802 nastoupil na Syon House Academy, kde byl obětí různých šikan, a tak po dvou letech přestoupil na jinou školu Eton College. Později promoval na University College v Oxfordu. V roce 1810 vydal svoji první knihu Zastrozzi. V roce 1811 byl vyloučen ze školy za publikaci pamfletu O nezbytnosti ateismu. Po vyloučení se oženil s šestnáctiletou Harriet Westbrookovou ve Skotsku. Později v roce 1813 se mu narodí dítě. Opustil svoji těhotnou ženu a své dítě, aby mohl se svojí přítelkyní Mary Wollstonecraftovou odjet do Evropy. Harriet nejspíše kvůli tomu, že ji Percy opustil, spáchala sebevraždu. Za několik dní si Shelley bere za ženu Mary ve snaze dostat Harrietiny děti do péče, ty byly avšak soudem předány k adopci. V letech 1818-1819 mu zemřely děti s Mary - syn William na horečky a dcerka Clara při stěhování. 8. července 1822 Shelley utonul, bylo mu třicet, když zemřel.

DÍLO:

Odpoutaný Prométheus (veršované drama)
Vzpoura Islámu
Královna Mab
Cenci
Óda na západní vítr

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 20.12.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Percy Bysshe ShelleyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)