ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Byron George Gordon (*22.01.1788 - †19.04.1824)

­­­­
George Gordon Byron, 6th Baron Byron by Richard Westall

ŽIVOTOPIS č.1 - Mattan, mattan[zavinac]email.cz

Lord Geoge Gordon Byron, významný anglický romantický básník, se narodil 22. ledna 1788 v Londýně a zemřel 19. dubna 1824 v Missolonghi v Řecku.
Pocházel z velice bohaté staré aristokratické rodiny. Otec, notorický pijan, prohýřil celý rodinný majetek. Nervově labilní matka jej střídavě zahrnovala láskou a výlevy vzteku.
Vyrůstal v ústraní a jeho světem se staly knihy a vlastní sny. Citová nevyrovnanost vedla k tomu, že měl velice hrubé chování k ženám.
V deseti letech se stal jediným mužským potomkem rodu a odjel na rodinné sídlo. Studuje v Cambridge. Tam také začal psát své první básně. Po dokončení školy se vrací na rodinné sídlo. Jako jednadvacetiletý vstoupil jako lord do parlamentu, kde strávil pouze několik minut a na protest odešel.
Okamžitě odjel do pevninské Evropy. Navštívil Španělsko, Řecko a Albánii. V Řecku dostává zprávu a nemoci své matky. Přijíždí domu v době, kdy je matka už po smrti. Útěchou mu je práce - Childe Heroldova pouť (1812); dílo bylo přijato velkolepě, stal se nejslavnějším anglickým básníkem.
Opět odjíždí z Anglie. Žije v severní Itálii (Janov, Benátky, Řím). V Itálii podporuje revolucionáře. Později pomáhá Řekům v boji proti Turkům. Tam i umírá. Stal se pro Řeky hrdinou. Velice známé jsou básně opěvující krásy jižní Evropy (Itálie, Řecka, ...)

DALŠÍ DÍLA:

 • Manfréd (1817)
 • Don Juan (1821)

ŽIVOTOPIS č.2 - Kalkul, Kalkul.ig[zavinac]seznam.cz

 • vedle Puškina je to největší romantický básník
 • byl to lord, narodil se v rodině, která byla předurčena k zajímavosti, protože se tam odehrávaly vraždy a sebevraždy
 • Byron se narodil s vadou noh, a proto kulhal
 • nadevše miloval své psy
 • v pouhých devíti letech mu připadlo panství. Prve byl na jeho území mužský klášter, ale všichni mniši tam byli vyvražděni. Zde pohřbil také svého nejmilejšího psa a chtěl zde být sám pochován.
 • byl inteligentní, přecitlivělý a neměl žádný pořádný základ vzdělání. Přesto studoval elitní střední školu a poté Oxford. Snažil se tam zapadnout do společnosti, kde se nikdo neučil a pouze se bavili a pili. Jednou si na kolej dovedl medvěda, kterého později daroval matce. Po roce z univerzity odešel, protože rozházel všechny peníze. Po odchodu začal cestovat. Navštívil Itálii, Řecko i Turecko. Začal ovšem pohrdat svou vlastí. Na svých cestách napsal dílo Childe-Haroldova pouť, se kterým se vrací do Anglie. Tento veršovaný příběh odstartoval jeho kariéru spisovatele. Dílo zapadalo do vkusu doby. Byron začal být velmi populární a oblíbenou osobou. Napsal pak další díla, jako: Korzár, Ďaur či Lara.
 • Byron měl nevlastní sestru Augustu, do které se velmi zamiloval. Narodila se jim i holčička - Medora. Měl rád zakázané věci a dokonce se jimi chlubil.
 • podniká další cesty a dostává se na okraj společnosti.
 • po návratu do Anglie se žení s dívkou z bohaté rodiny. Ta ho chtěla zachránit, ale on jí od počátku dával najevo, že ji nemiluje. Když mu po nějaké době navrhla rozvod, urazil se.
 • celá společnost se proti němu obrátila a on odjíždí z Anglie do Švýcarska, kde vznikají díla jako Kain nebo Manfred.
 • ze Švýcarska Byron odjíždí do Itálie, kde se zamotá do řecké vzpoury. Začal pomáhat s přípravami, ale v polovině onemocněl na malárii a umírá.
 • po smrti byl podroben pitvě. Bylo zjištěno, že jeho 36letý mozek anatomií odpovídal mozku šedesátiletého člověka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kalkul, 03.04.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
George Gordon ByronMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­