ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kundera Milan (*01.04.1929)

­­­­

Falešný autostop (Směšné lásky) (2)

Příběh o mladé dvojici, která cestuje na dovolenou do Vysokých Tater.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Směšné lásky. Vydalo nakladatelství Atlantis v Brně roku 1991. Doslov napsal Jiří Opelík. Počet stran: 206. ISBN: 80-7108-027-6.

OBSAH POVÍDKY FALEŠNÝ AUTOSTOP:

Mladík jede se svou dívkou autem na dovolenou. Dochází jim benzín, a proto mladík zastaví na nejbližší čerpací stanici. Dívka vystupuje a pokračuje v cestě pěšky. Mladík ji má rád, neboť se zcela liší od všech dívek, s nimiž se doposud stýkal. Je stydlivá, čistá, trochu úzkostlivá. Když mladík natankuje, odjede z benzínky a zastaví dívce na cestě. A od této doby začíná jejich hra na stopařku a řidiče...

Dívka se chová podobně jako dívky, se kterými se mladík dříve stýkal; chtěla se mu zalíbit. Ale zároveň žárlí, když jí mladík polichotí, protože lichotka patřila stopařce, nikoliv jí samotné. Mladík byl hrou tak zaujatý, že jel na opačnou stranu, než kam měli s dívkou původně namířeno (místo do Bystrice jel na Nové Zámky).

Nevěděli, kdy s hrou přestat. Když chtěl přestat jeden, druhý pokračoval a naopak. Dívka se cítila svobodně, když hrála stopařku. Mladík k ní však cítil stále větší odpor. Podobala se stále více těm ženám, se kterými se stýkal, a to se mu nelíbilo. Nenáviděl ji. Choval se k ní jako k prostitutce. Dívka začala plakat, chtěla už skončit tu hru, ale mladík ji stále ponižoval. Vyspali se spolu. Dívka stále plakala, a tak ji mladík začal utěšovat. A to měli před sebou ještě třináct dní dovolené...

JAZYK:

Autor používá spisovnou češtinu, jen v přímé řeči někdy používá nespisovná slova.

DĚJ:

chronologický

VLASTNÍ NÁZOR:

Toto kraťoučké dílo mě velice zaujalo. Je velice působivé. Začátek dovolené dopadl tak, že dívka byla bezmocná a uplakaná, a on byl znechucen tím, jak se jeho "čistá" dívka dokáže chovat. Oba si uvědomili, že hra skončila, avšak podle mě je těžké poté dělat jakoby nic a vrátit se do reálu. Na konci příběhu mi dívky přišlo trochu líto.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ondra279, 08.10.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Milan Kundera - Falešný autostop (Směšné lásky) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­