ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kundera Milan (*01.04.1929)

   
­­­­

Nesnesitelná lehkost bytí

Celé Kunderovo prozaické dílo pozdějšího období je prostoupeno motivem člověka potácejícího se mezi ideologiemi, který se dostává do momentu bezprostředního ohrožení vlastní existence. Před čtenáři se tak otevírá celá šíře světa naplněného sexuálním a uměleckým požitkářstvím, na druhé straně ale zároveň tím, co sám autor nazval "nesnesitelnou lehkostí bytí".

První díl: Lehkost a tíha
Tomáš žil sám a měl spoustu milenek. Teprve až Tereza byla jediná, kterou u sebe nechal přespat do druhého dne. S ní měl jiný pocit než s ostatními. Došlo to tak daleko, že se vzali. Tomáš se však nedokázal vzdát svých milenek, o kterých Tereza věděla. Když nás obsadili Rusové, odstěhovali se do Švýcarska. Tomáš nepřestával se svými zálety. Tereze z toho bylo psychicky velmi špatně, a tak se jednoho dne vrátila do Prahy a nechala Tomovi jen vzkaz. Tomu se však stýskalo a po pár dnech přijel za ní.

Druhý díl: Duše a tělo
Když žila Tereza ještě u matky, její matka chodila po bytě často nahá a ve společnosti kamarádek klidně hlasitě prděla. Nestyděla se za své tělo ani za své pudy a ani Tereze nedovolovala, aby se v koupelně zamykala, a tak tam klidně mohl přijít její otčím. Když potkala Tomáše, neváhala a přestěhovala se do Prahy, kde se z číšnice stala profesionální fotografkou. Chtěla uniknout všednosti a obyčejnosti a chtěla být jedinečná, ale toho u Tomáše nedosahovala, protože s ní jednal stejně jako s jeho milenkami. O její fotky z Čech už ve Švýcarsku nebyl zájem, a tak Švýcarsko opustila. Až teď se stala jedinečnou, neboť jen a jen kvůli ní se vrátil do Čech i Tomáš.

Třetí díl: Nepochopená slova
Sabina byla milenkou Tomáše jak v Praze, tak i potom ve Švýcarsku. Měla ale i jiného milence, který se jmenoval Franz. Na svět měli zcela odlišný názor, ale téměř rok spolu udržovali poměr. Pak se Franz rozhodl rozvést s jeho ženou. Sabině se ale skrývání, utajování a lži líbily, a tak se najednou beze slova odstěhovala do Francie, kde ji po letech vypátral Tomův syn, aby jí sdělil, že Tom i Tereza jsou mrtví.

Čtvrtý díl: Duše a tělo
Tomáš ospravedlňoval své nevěry tím, že Tereze tvrdil, že láska a sex spolu nemají nic společného. Proto se Tereza rozhodla, že si ověří jeho myšlenku a jednou se vyspala s cizím mužem. Od té doby chápala jedinečnost svého těla. Viděla ji ve své pize na klíně. Bála se ale potom, že by se to mohl dozvědět Tomáš, a tak chtěla, aby se přestěhovali z Prahy do nějaké vesničky.

Pátý díl: Lehkost a tíha
Po návratu do Prahy Tomáš napsal článek, jenž vyzněl antikomunisticky. Aby si udržel práci chirurga, musel by článek odvolat. To z hrdosti neudělal, a tak se z něj stal nejprve obyčejný lékař a nakonec umývač oken. Režim ho stále pronásledoval a Praha byla v centru dění, a proto i Tomáš souhlasil s opuštěním Prahy a přestěhováním se na venkov.

Šestý díl: Veliký pochod
Franz se účastnil pochodu za to, aby mohli být lidé v Kambodži ošetřováni. Ale spíše než kvůli tomuto cíli tam jel kvůli naději, že by se mohla zúčastnit i Sabina. Ta se ale přestěhovala do Ameriky a Franz cestou zpět byl zabit. Jeho manželka pak nechala na hrob napsat: "Po dlouhém bloudění návrat" a Tomův syn nechal na hrob svého otce umístit nápis: "Chtěl království Boží na zemi".

Sedmý díl: Kareninův úsměv
Už dva roky žil Tomáš s Terezou na vesnici, když zjistili, že jejich pes Karenin má rakovinu, a zanedlouho zemřel. Na vesnici se spřátelili se starostou družstva. Jednou měli chuť tancovat, a tak zajeli do baru hotelu nedalekého města. Cestou zpět však skončil i jejich život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 17.01.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Milan Kundera - Nesnesitelná lehkost bytíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­