ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kundera Milan (*01.04.1929)

   
­­­­

Žert (rozbor)

Autorova kniha Žert vyšla na jaře roku 1967 a o rok později, na jaře roku 1968, dostala cenu Svazu československých spisovatelů. Roku 1970 byla stažena z prodeje a opět vyšla až v roce 1989. Karel Komárek v Akordu píše: "Je to jedna z mála knih, které se během své dvacetileté nepřítomnosti na domácí kulturní scéně také skutečně četly, a to ze zájmu, z prosté čtenářské lačnosti, nikoli jen z touhy po zakázaném nebo ze zdvořilosti k opozici. Přitahovala a přitahuje jistě i svým politickým významem, ale jak cítíme, nežila a nežije pouze z těchto zásob. Autorovo přání, aby dnes byla jen 'románem a ničím než románem', se v zásadě splnilo, avšak dnešní poměr aktuálního a nadčasového, politického a všelidského v ní bylo třeba znovu prozkoumat."

Kniha má 7 kapitol, které se dále dělí do podkapitol. Román je psán v ich-formě. Nejde o souvislé vyprávění v první osobě, nýbrž o kombinaci čtyř vypravěčů (Ludvík, Helena, Jaroslav, Kostka), kteří se střídají podle schématu A-B-A-C-A-D-(A-B-C). Kompoziční struktura románu je tedy polyfonní. Květoslav Chvatík ve svém díle píše, že rozvržení dílů není stejnoměrné. Rozsah textu jednotlivých postav je založen na násobcích čísla tři. Ludvík má 3 díly a jeho monolog zaujímá 2/3 textu. Monology ostatních zaujímají 1/3 textu, z toho konkrétně Jaroslavova část 1/6, Kostkova 1/9 a Helenina 1/13. Román je tedy tvořen přesnou matematickou strukturou, kterou ovšem v okamžiku četby nevnímáme.
Každá kapitola je monologem, ale pokaždé trochu jiným. Ludvík se obrací k fiktivnímu posluchači, např. uvažuje, v jakém tónu má vyprávět. "O tom, jak jsem dospěl ke svému prvotnímu životnímu ztroskotání (a jeho nelaskavým prostřednictvím též k Lucii), nebylo by obtížné vyprávět lehkovážným tónem a dokonce s jistou zábavností..." A i z jeho povolání matematika vyplývá, že má sklon analyzovat prožité a hledá smysl událostí. Kostkovy monology se podobají vyznání přesvědčeného křesťana s pochybami a sebeobžalobami. Jeho věty jsou většinou krátké, útržkovité, končící otazníky a vykřičníky. Tyto monology jsou spíš než čtenáři věnovány jeho neklidnému svědomí, nebo možná také přímo Bohu. Heleniny monology jsou zase plné frází a banalit. Jaroslav, Ludvíkův přítel z mládí a nadšený folklorista, zase vede většinou úvahy o době přes záznam snu, až po esej o lidové hudbě. Ludvík je viděn v plném světle (zevnitř i zvenčí), protože je centrální postavou románu a jeho příběh je osou syžetu. Další z hlavních postav, Lucie, nemá svůj monolog, to ji činí tajemnou a neuchopitelnou, je však zvenčí osvětlena monology Ludvíka a Kostky.
Děj knihy se odehrává v letech 1948-1963, převážně však v 50. letech a mohlo by se zdát, že centrálním tématem je vztah člověka a historie, ale sám autor k tomu říká: "Když jsem se...v Žertu vrátil na chvíli do 50. let, nešlo mi o to malovat tzv. obraz doby. Padesátá léta mě přitahovala proto, že tehdy dělala historie nevídané experimenty s člověkem, že ho svými neopakovatelnými situacemi ukázala z nevídaných stran a obohatila tak mé pochybnosti i vědomosti o tom, co je člověk a jeho úděl."
Děj se odehrává střídavě v Praze a na Moravě, buď v přítomnosti, nebo v minulosti. S výjimkou sedmého dílu, který se odehrává celý v přítomnosti na Moravě a je rozvržen pouze do několika hodin.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monaska, 12.06.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Milan Kundera - Žert (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­