ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kundera Milan (*01.04.1929 - †11.07.2023)

­­­­

Směšné lásky (4)

Sedm povídek, jejichž námětem je láska zasazená do komických souvislostí, anebo spíš to, co lidé v komických souvislostech pokládají za pokus o milostný vztah. Svazek obsahuje povídky Nikdo se nebude smát, Zlaté jablko věčné touhy, Falešný autostop, Symposion, Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým, Doktor Havel po dvaceti letech, Eduard a Bůh. Podle dvou povídek byly natočeny filmy: "Nikdo se nebude smát" (režie Hynek Bočan, 1965) a "Já truchlivý Bůh" (režie Antonín Kachlík, 1969).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Atlantis, Brno, 1991, 207 stran

ZNAKY:

  • soubor povídek
  • milostné téma, tragikomika
  • hlavní postavy: milostné páry, často svůdníci

OBSAH POVÍDEK:

Nikdo se nebude smát
Hlavním hrdinou a vypravěčem je mladý muž, odborník, který přednáší na univerzitě. Je osloven panem Zátureckým, aby napsal posudek o jeho práci o Mikoláši Alšovi. Pro pana Zátureckého je to velmi důležité. Práce je ale velmi špatná a vypravěč nechce pana Zátureckého zničit, proto posudek nenapíše a panu Zátureckému se vyhýbá. Pan Záturecký je ovšem neoblomný a pořád odborníka hledá. Vypravěč odkládá přednášky, dělá nemocného nebo tvrdí, že odjel do zahraničí, jenom aby se s panem Zátureckým nesetkal. Pan Záturecký navštíví jeho byt v domnění, že ho konečně najde, ale setkává se s mladou Klárou, která v tomto bytě bydlí. Klára je přítelkyně vypravěče; doufá, že jí její přítel sežene místo modelky, aby už nemusela dřít rukama. Vypravěč, myslíce že se pana Zátureckého zbaví, ho obviní ze sexuálního obtěžování jeho dívky. Začne mu mnoho problémů: Setkání s manželkou pana Zátureckého, vedení univerzity se domnívá, že už vůbec nepřednáší, proto je propuštěn, opouští ho i Klára, která pochopila, že tento člověk ji k povolání manekýny nedostane.

Zlaté jablko věčné touhy
Hlavními hrdiny jsou dva muži: vypravěč a jeho přítel Martin. Martin je v očích vypravěče považován za suverénního svůdníka žen. Vypravěč se nechá rád táhnout Martinem za erotickými dobrodružstvími. Martin je ale velmi šťastně ženatý, svoji mladou manželku miluje a bojí se o ni. I vypravěč brzy pozná, že Martin o žádné ženy vlastně nestojí, chce si udržet pouze svoje mládí vědomím, že může flirtovat a že může mít kteroukoliv ženu.

Falešný autostop
Hlavními hrdiny povídky je mladý pár, který jede na čtrnáctidenní dovolenou. Mladík je milý a citlivý, dívka velmi stydlivá. Zastaví na benzínové pumpě a dívka si začne hrát na stopařku, chlapec hru přijímá. Baví se spolu jako neznámí lidé, ona ze sebe dělá skoro prostitutku, vystupuje sebevědomě, on se s ní baví úplně bez zábran. Žárlí na sebe, protože si oba o tom druhém myslí, že je takové chování pro něj normální, pohádají se. Mladík zastaví v hotelu, mluví s dívkou oplzle, ale ona už chce s hloupou hrou přestat. On ji ale neposlouchá, stráví spolu noc a dívka brečí. Hra zašla až příliš daleko.

Symposion
Hlavními hrdiny jsou pracovníci nemocnice: doktor Havel, sestra Alžběta, primář, doktorka a medik Flajšman. V noci diskutují o lásce, ženách a erotice. Sestra Alžběta, omámená alkoholem, začne předvádět fiktivní striptýz, svádí doktora Havla, ten o ni ale nemá zájem, ona se urazí a odchází. Flajšmanovi je namluveno, že se Alžbětě líbí. Flajšman ji jde hledat, nalezne ji nahou a přiotrávenou plynem v pokoji. Zachrání ji. Každý si o jejím činu myslí něco jiného. Primář si myslí, že jim Alžběta chtěla ukázat, že je krásná, doktorka si myslí, že to byla nehoda. Havel si myslí, že chtěla spáchat sebevraždu, Flajšman se domnívá, že se chtěla zabít kvůli němu. Flajšman s ní začne soucítit a vyzná jí také lásku. Pravda je ale taková, že Alžběta usnula, když si dělala kávu.

Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým
Vdova zavítá do města, aby navštívila manželův hrob. Zjistí, že hrob byl již zrušen, protože zapomněla prodloužit lhůtu. Setkává se s bývalým milencem, jenž je o mnoho mladší než ona. Jde k němu domů. On je nemile překvapen, jak zestárla, ale chce se s ní vyspat. Ona nejdříve odmítá, hlavně kvůli synovi, ale potom podléhá.

Doktor Havel po dvaceti letech
Doktor Havel se v lázních léčí se žlučníkem. Má za manželku krásnou herečku, která ho velmi miluje a žárlí na něj. Doktor Havel je totiž svůdník žen a bývá jí nevěrný. V lázních si uvědomuje, jak je starý a že o něj již nemají ženy takový zájem jako předtím. Setkává se s mladým redaktorem, jenž chce napsat článek o jeho ženě. Redaktor je fascinován Havlovými zkušenostmi se ženami. Chce, aby doktor kriticky zhodnotil jeho přítelkyni. Doktor tedy jakoby náhodně potká redaktora a jeho dívku. Dívku potom velmi zkritizuje, stejně jako redaktorův vkus. Udělá si z něj legraci a "doporučí" mu jednu starší paní. Redaktor tedy dá na jeho rady a svede tuto paní. Když doktora přijede navštívit do lázní ženy, všichni kolemjdoucí je pozorují. Po jejím odjezdu je o doktora Havla zase velký zájem ze strany žen.

Eduard a Bůh
Eduard je učitel a chodí s velkou katoličkou Alicí. Alice s ním ale nechce spát kvůli své víře. Eduard v její přítomnosti předstírá, že je horlivý katolík. V době komunismu má ale velké problémy v zaměstnání. Svede svoji nadřízenou, aby nebyl vyhozen. Když se Alice dozví o problémech kvůli Eduardovu katolictví, lituje ho a rozhodne se, že se s ním vyspí. Eduard ale zjistí, že to byla velká chyba, Alice pro něj už není tak přitažlivá a opouští ji. Zůstává věřícím.

CITÁT Z KNIHY:

Kdyby byl člověk odpověden jen za to, čeho je si vědom, byli by hlupáci předem zproštěni jakékoli viny. Jenomže, milý Flajšmane, člověk je povinen vědět. Člověk odpovídá za svou neznalost. Neznalost je vina.

V erotice hledáme obraz svého vlastního významu a váhy.

Viděl totiž sám sebe vždycky jako muže přitažlivého, dobývaného, milovaného, a těšilo ho očekávat dobrodružství s rukama tak říkajíc složenýma v klíně. Věřil, že právě tento postoj dráždivě provokuje ženy i osud.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi líbila, bylo v ní mnoho myšlenek, povídky byly humorné a někdy i překvapivé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 25.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Milan Kundera - Směšné lásky (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)