ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cabotová Meg (*01.02.1967)

­­­­

Princeznám sluší růžová (Princezniny deníky)

  • díl v sérii: 5 (předchozí: Povinnosti princezny; následuje: Princezna v zácviku)

Mia Thermopolisová, která brzy oslaví patnácté narozeniny, se již smířila s bodyguardem i s dalšími "vymoženostmi", které patří k roli dědičky genovského království. I její spolužáci na Střední škole Alberta Einsteina si zvykli, že mají mezi sebou princeznu. Mia přispívá do školního časopisu a těší se na přírůstek do rodiny, který má na svědomí pan Gianini - její matikář a nevlastní otec v jedné osobě. Trápí ji jediná věc - maturitní ples. Studenti nižších ročníků se ho mohou účastnit, jen když je pozve nějaký maturant. Ale Michael, s nímž Mia už několik měsíců chodí, stále mlčí. Potom se na scéně objeví grand-mère a jako vždy všechno obrátí vzhůru nohama...
Knižní klub přináší svým čtenářům už páté pokračování příběhů newyorské studentky a její poněkud výstřední rodiny. Předchozí díly vyšly v tomto pořadí: Princezniny deníky; Místo pro princeznu!; Zamilovaná princezna a Povinnosti princezny.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Knižní klub v Praze roku 2005 (1. vydání). Z anglického originálu Princess in Pink (The Princess Diaries) přeložila Eva Lapáčková. Počet stran: 223. ISBN: 80-242-1356-7.

NÁMĚT:

Vymyšlený příběh o princezně genovské

DOBA A MÍSTO DĚJE:

New York, neznámá doba

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Mia Thermopolisová - princezna genovská; nejlepší kamarádka Lilly Moscovitzové; uzavřená, mírná
Lilly Moscovitzová - nejlepší kamarádka Mii Thermopolisové; stále se do něčeho plete
Michael Moscovitz - starší bratr Lilly Moscovitzové; starostlivý

STRUČNÝ DĚJ:

Blíží se maturitní ples. Mia je sice v 1. ročníku, ale přece má šanci se tam dostat. Její kluk Michael totiž maturuje. Michael ale nic neříká a raději píše písničky pro svoji kapelu. Mia přeci jenom získá odvahu a zeptá se ho, jestli půjdou, nebo ne. Michael jí řekne, že podle něj je maturitní ples hloupost a že by šel, jenom kdyby šli i kluci z kapely.

Mia, Michael a Miiny rodiče (i nevlastní otec) s grand-mère (Miina babička) jdou oslavit Miiny patnáctiny. Jenže grand-mère si s sebou vezme svého pudla, který vběhne číšníkovi pod nohy a ten rozlije polévku přímo na grand-mère. Číšník ihned dostane "vyhazov". Nebyla by to Lilly, aby se toho nechytla.
Začali stávkovat zaměstnanci restaurací i hotelů (takže grand-mère se nastěhovala k Mie, její mamince a nevlastnímu otci). Díky tomu se musel zrušit maturitní ples. Grand-mère však zajistila místnost, kde by se mohl maturitní ples konat. Mia to řekla Laně (ta měla ples na starost), ale pod podmínkou, že na plese bude hrát Michaelova kapela. Takže Mia se přeci jenom na maturitní ples dostala, ale nic z něj neměla, protože její maminku odvezli do porodnice. Mie to nevadilo, hlavně že měla bratříčka!

CITÁT Z KNIHY:

"Hodláš se mnou mluvit o tom, co se stalo včera u večeře, nebo budeš předstírat, že k tomu vůbec nedošlo?"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niki J., 19.08.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Meg Cabotová - Princeznám sluší růžová (Princezniny deníky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)