ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cabotová Meg (*01.02.1967)

­­­­

Návštěva z minulosti (Allie Finklová: holčičí pravidla)

  • díl v sérii: 6 (předchozí: Velký třpytkový podraz)
  • pro děti kolem deseti let
  • knížka má 20 kapitol

Šestý díl příběhů devítileté Allie, která si postupně sestavuje svá vlastní pravidla pro život. Tentokrát ji čeká celodenní výlet do Prérijního skanzenu se zrádkyní Mary Kay.
Alliina třída se chystá na páteční výlet do skanzenu, kde se mají všichni něco dozvědět o životě prvních amerických osadníků. Čeká je zkouška života v polovině 19. století. Nejenže si všichni myslí, že výlet bude nudný, navíc jedou s dětmi ze školy, do které Allie dříve chodila a paní učitelka jí za parťačku vybere její bývalou kamarádku Mary Kay. Tenhle výlet nemůže dopadnout dobře!

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2014 (1. vydání). Z anglického originálu Blast from the Past (Allie Finkle's Rules for Girls) přeložila Michaela Škultéty. Počet stran: 220. ISBN: 978-80-242-4227-9.

OBSAH:

Když jednoho dne Allie přišla s kamarádkami do školy, čekalo je velké překvapení. Paní učitelka dětem oznámila, že pojedou na výlet do Prérijního skanzenu. Všichni byli moc šťastní, Allie dokonce ještě na žádném školním výletu nebyla. A to ani na staré škole! Vždy se jí do toho totiž něco připletlo nebo prostě nemohla jet. Minulý rok třeba kvůli tomu, že jí její nejlepší kamarádka Mary Kay zradila a od té doby spolu moc nemluví. Toto byla jediná příležitost!

Allie se těšila, až pojede školním autobusem. Do školy autobusem nejezdí, protože bydlí moc blízko. Potom se od paní učitelky ale dozví, že s nimi pojede ještě jedna další škola - zrovna ta, kterou Allie dříve navštěvovala. Allie z toho moc nadšená není. Nechtěla tu zrádkyni Mary Kay ani vidět. Ani vlastně Britu a její kamarádky...

Protože ve skanzenu měli být průvodci v dobovém oblečení, tak dětem paní učitelka doporučila sehnat si nebo vyrobit také své převleky.
V den odjezdu na sobě měla Allie a její kamarádky oblečenou noční košilku a na ní zástěru. Při nástupu do autobusu, na který se Allie tak těšila, Žaneta ale nemohla projít dveřmi. Měla na sobě velkou krinolínu, kterou jí maminka půjčila z New Yorku. Obě třídy z toho byly překvapené. Některé děti si stěžovaly, protože si Žaneta šaty půjčila a ony si je musely vyrobit.
Po cestě do skanzenu se Jack pozvracel a všichni mu začali říkat Zvráťa. Když se ho Allie zastala, začal celý autobus říkat, že je to jeho holka a zpívat o nich písničku.

Jakmile přijeli do skanzenu, rozdělili je do skupin. Allie byla ve skupině s Jackem a všemi holkami, co nenáviděla. Byla naštvaná, protože její kamarádky byly spolu.

Když Jacka zase otravovali a Allie se jej znovu zastala, rozpoutala velká hádka. Paní učitelka za trest rozdělila jejich skupinu do dvojic. Allie měla opět smůlu. Parťačku jí dělala její bývalá nejlepší kamarádka Mary Kay, která ji zradila...

Jak jejich skupina přišla do budovy na přednášku, musela si Allie s Mary Kay sednout do lavice. Začaly se dohadovat o tom, co se stalo. Když je paní napomenula, Allie musela jít předčítat knížku před celou skupinou. Potom šli všichni na oběd do pekárny. Měli si sami upéct chléb, jak se to dříve dělalo. Oběd si šly obě dívky sníst ven. Za několik minut začala Mary Kay strašně křičet. Nikdo nevěděl, co se jí stalo. Allie potom přišla na to, že ji píchla včela. Všechny děti až na ni a Allie utíkaly pryč, aby je také nepíchla včela. Paní učitelka Mary Kay vytáhla žihadlo a šla s ní a Allie do kanceláře. Tam na to dostala Mary Kay led a volala mamince, že chce domů. Allie ji šla přemluvit, aby tady zůstala, což se jí povedlo. Potom všichni společně šli ke kováři podívat se, jak dává koni podkovy. Pak se učili stavět vigvam. Povedl se jim.

Šli zpět k autobusu. Když si sedli, tak se ozvalo, že někdo volá: "Allie!" Byla to paní učitelka a nesla jí batoh, který si zapomněla. V přední kapse našla okopírovanou knížku, která se jí tak líbila a ze které předčítala. Allie byla moc ráda, že to takhle všechno dopadlo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verry, 28.03.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Meg Cabotová - Návštěva z minulosti (Allie Finklová: holčičí pravidla)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)