ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Majerová Marie (*01.02.1882 - †16.01.1967)

Ceska posta    
­­­­

Robinsonka

Čtrnáctiletá studentka Blažena Borová se na prázdninovém táboře dozvěděla o matčině smrti, která zemřela při porodu Blaženina bratříčka. Blažena nemůže pokračovat ve studiu na gymnáziu a bude se starat o domácnost se svým otcem - taxikářem. Její bratříček bude zatím v ústavu pro kojence. Blažena je zoufalá. Její maminka chtěla, aby se dobře učila, a proto ji nezaměstnávala žádnými domácími pracemi. Její nejoblíbenější kniha jsou příběhy Robinsona Crusoe a když sama zůstává doma, představuje si, že je na pustém ostrově. Stejně jako Robinson postupně poznával ostrov, poznávala Blažena tajemství domácích prací - vaření, úklidu, nakupování. Smutně prožívá začátek školního roku. Jedinou radostí je pro ni jízda na kole, které jí půjčuje starší spolužák z gymnázia Duchoň. Ten však učí jezdit i její starší spolužačku Maďu. Blažena se také seznámí se sousedkou Toničkou, kterou nejdříve přijme jako vetřelce na svůj pustý ostrov, ale později se s ní skamarádí a učí se od ní domácím pracím. Před Vánocemi Blažena onemocněla, ale když od tatínka dostala nové kolo, měla velkou radost. Blažena se sbližuje s Toničkou, jejíž pomoc tatínek oceňuje. Nakonec tatínek s Toničkou Blaženu překvapí, když jí oznámí, že se vezmou a přivedou s sebou domů malého Petříka. Blažena je šťastná, že se může vrátit na gymnázium a těší se na učitele i kamarády.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danuschka, 07.04.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Majerová - RobinsonkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­