ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Majerová Marie (*01.02.1882 - †16.01.1967)

   
­­­­

Plané milování

Změna
Mladá květinářka Krista Šípková a jinošský skladatel Joža Slavík se do sebe zamilovali. Joža učil Kristu zpívat a dívka ho pozvala na zábavu, kterou pořádali její rodiče. Joža přišel i se svými kamarády sochařem Krupkou a studentem Bubníkem. Krista zde večer zpívala a sklidila velký úspěch. Poté Krista u Jožky cvičila stále častěji, rozhodla se totiž stát zpěvačkou. Krupka dostal velkou zakázku a finančně pomohl mladému páru, aby si pořídil nějaké to bydlení.
Jenže počáteční zamilovanost se pomalu vytrácela. Joža byl stále víc a víc nemocen a Krista chtěla od života stále něco nového. Ale Jožu už nechtěla, byla s ním jen z povinnosti a ze zvyku. Krista začala toužit po stále větší slávě a hlavně také si začala tajně myslet na sochaře Krupku, ale Jožovi nebyla schopná nic říct. Konečně se objevila vhodná příležitost. Joža byl na dně, chtěl se zabít.
Jednoho večera Joža jako smyslů zbavený odejde do podniku, kde Krista tráví většinu času. Jeho nemoc se mu připomínala stále častěji. Nechce, aby ho opustila, byla mu vším. V blouznění mu naskakují v hlavně noty, které vybrnkává na klavír a při tom slyší z vedlejšího boxu hlasy, které odhalují pravou tvář jeho milované. Pozná ty hlasy, byli to Krupka a Bubník. Potom omdlel. Krista se sebevědomě objevila ve dveřích a na tvářích hostů se zračil podivný výraz: Vražednice. Jožku odvezl záchranný vůz. Kamarádi spolu odešli z podniku a v srdcích jim dřímala zášť k jejich kdysi dobré přítelkyni.

Zpozdilá
Mladší dcera herečky se vrátila z kláštera. Oproti starší sestře nedostala moc krásy do vínku a o to větší byla snílek. Matka jí to ovšem vyčítala, ale časem se s tím smířila. Rodina si jí pomalu přestávala všímat. Starší a krásné sestře připlul po řece jednoho odpoledne její snoubenec i se svými dvěma kamarády - operním zpěvákem a nudným úředníkem. Mladší, šestnáctiletá sestra se zamilovala do pohledného operního zpěváka, který měl poměr s její matkou. Zato je oba nenáviděla. Nenápadný a zároveň nudný úředník, který u nich vždycky při návštěvách chytal na řece mloky, ji najednou požádal o ruku. Dívka nabídku přijala, aby se tak pomstila matce i pěvci a navždy se od nich odpoutala.
Se svým mužem odjela do Vídně. Měli harmonické manželství. Po společných letech dívka vyrostla v mladou a krásnou ženu. Na vídeňské automobilové závody přijel nečekaně její švagr s rodinou, to se poprvé po dlouhé době uviděla se setrou. Celou tu dobu o ní neměla nejmenší zprávy, nestarala se o minulost, žila jen přítomností. Sestra měla 3 roztomilé děti a její manžel se přijel zúčastnit závodu. Přijel i operní zpěvák. Věnoval se jí po celou dobu závodu. Mladá paní přišla na chuť operám a pěvce potkávala také stále častěji i na různých společenských akcí. Tak se stalo, že měli spolu milostný poměr a on chtěl, aby s ním utekla do Ameriky. Jenže ji trápil pocit viny a rozešla se s ním. Na další automobilové zkoušce měl její manžel těžkou nehodu, museli mu vzít jednu nohu a tak se o něho musela starat a propásla příležitost utéct s jejím bývalým milencem a žít plnohodnotný život.
Po letech se manželé vrátili zpět do Prahy a její muž umírá. Po dodržení předepsaného smutku shodila smuteční šat, oblékla se do křiklavých barev a opět chtěla být milována a chtěla se líbit. V pražských uličkách vyhledala byt operního pěvce s nadějí, že již mohou spolu bez okolků žít. Ale on ji odmítl, chtěl se jí pomstít. Ona to nedokázala přenést přes srdce, oblékala se stále křiklavěji a nemístně. Chodila na procházky po městě, chtěla tak na sebe upoutat pozornost a dokázat si, že ještě za něco stojí, že není stará. Ale opak byl pravdou, lidé se jí posmívali, špitali si o ní mezi sebou, ale ona si to vykládala po svém, že je stále mladá a žádoucí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanch, 28.01.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Majerová - Plané milováníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­