ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Majerová Marie (*01.02.1882 - †16.01.1967)

­­­­

Havířská balada

V tomto díle, které je volným pokračováním Sirény, popisuje Marie Majerová osudy jednoho ze synů staré Hudcovky Rudly. Rudla zde vystupuje už jako dospělý, uvědomělý člověk. Je členem stávkového výboru horníků a je proto zapsán v černé listině. Ve všech dolech je znám jako lupič, a proto ho nikde nepřijali na práci, i když měl velkou sílu. Rozhodl se proto, že odjede za prací do Německa. Cestu si zaplatil z peněž, které dostal od zámožných horníků, jako podporu. Odjel tam ještě se svým přítelem Milfarem. Rudla zde vystupoval pod jménem Jan Zvonař. Podařilo se mu získat práci na dole Herman v Elsnicích, kde pracovalo už více Čechů. Vedlo se mu zde poměrně dobře, vydělal dost peněž. Za rok na to přijela za Rudlou jeho milá, Milka. Oženil se s ní a brzy se mu narodil první syn. Jednou se Milfar rozhodl, že odjede do Ameriky. Pro Rudlu teď nastaly zlé časy. Bylo to právě v době první světové války, a tak prožil i bídu. Musel odejít na vojnu a do války. Zde se seznámil s velmi otřesnými zážitky, na které nezapomněl až do smrti. Byl zde také raněn. Rána se mu dlouho hojila. Rudlovi se žilo teď ještě hůře. Jednou se v noci stalo, že na dole, ve kterém Rudla pracoval, nastal výbuch. Přihlásil se tedy mezi první do záchranné čety, protože tam zůstal také jeho syn. Avšak práce záchranárů byly bezvýsledné. Naopak i čety byly brzy zasypány, když nastal další neočekávaný výbuch. Rudlovi se však přeci podařilo se zachránit. Byl však při zásahu zraněn. Přišel o prsty na ruce a velice těžce se mu pracovalo. Brzy taky musel z těchto důvodů hornictví zanechat. Aby uživil svoji rodinu, musel však pracovat. Chodil proto tajně do starých šachet, kde kopal uhlí. Byla to nebezpečná práce, protože šachty už byly opuštěné a byla tam i voda. Uhlí, které nakopal, pak rozvážel po vesnicích a prodával lidem. Pak roku 1918 se Rudlovi přestalo v Německu líbit a chtěl vidět opět domov. Pracoval teď tedy na Rakovnicku. Musel však zanechat i tohoto dolování a stal se z něho obchodník. Jezdil po vesnicích a prodával různé drobnosti (tkaničky). I této práce byl nucen zanechat a musel chodit po žebrotě. Po dvaceti letech se vrátil zpět do Čech i přítel Rudly Milfar. Přijel z Ameriky a zase se po této dlouhé době setkal s Rudlou. Jejich setkání bylo však smutné a těžké. Rudla stále ještě chodil po žebrotě a styděl se za to.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Daniela Mrázová, 31.10.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Majerová - Havířská balada







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)