ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Majerová Marie (*01.02.1882 - †16.01.1967)

­­­­

Robinsonka (2)

Hlavní hrdinkou je Blažena Borová. O letních prázdninách, když byla na táboře, jí doma zemřela maminka při porodu jejího brášky Petra. Z tábora tedy předčasně odjede a doma se stará o tatínka. Učí se vařit, nakupovat a uklízet. Každou neděli jezdí s tatínkem do Krče do ústavu podívat se za Péťou. Aby se Blaženě lépe zdolávaly každodenní nástrahy hospodyně, udělá si ze svého pokoje ostrov a ze své postele stan a tam si hraje na Robinsona Crusoea.
Oporou jí však je stará sousedka Tonička, která je kuchařka, takže Blaženě často pomáhá s vařením. Blažena na rok přerušila školu, ale stále se stýká s kamarádkami. Jednoho dne za ní přijde jeden kluk z tábora a nabídne jí, jestli se s ním nechce učit na kole, Blažena souhlasí a zalíbí se jí to tak, že si začne přát vlastní kolo. Domluví se tedy s tatínkem, že za každý povedený oběd dostane 1,50 Kč. K prvnímu placenému obědu mu chtěla Blažena uvařit domácí nudle, ale dala do těsta bílky, takže nudle byly tvrdé. Pak přijdou Vánoce a Blažena dostane kolo.
V létě vezmou poprvé Toničku do ústavu, aby se podívala na Péťu, který už běhá a skoro mluví. Na této návštěvě se poprvé Blažena zeptá, proč s nimi Péťa nežije doma a na to jí tatínek odpoví, že by se o něj neměl kdo starat. A tak Blaženu napadne, že by se o něj mohla starat Tonička. Tak si Péťu odvezou a Blažena zase začne chodit do školy.

Kniha je z velké části založena na Blaženiných pocitech a myšlenkách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Šujanová, 26.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Majerová - Robinsonka (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­