ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Majerová Marie (*01.02.1882 - †16.01.1967)

­­­­

Nejkrásnější svět

V Ouvalech žije rodina Bilanských v podnájmu mlýna. Děti Antonín, Josef, Marie, Anna a Lenka vyrůstají pod tyranskou nadvládou svého násilnického otce, který umí jen rozdávat rozkazy a rány. Není schopen odkoupit mlýn, neboť všechny peníze prohrál v kartách.
Jejich matka je tichá trpitelka mlynářovi vůle. S tím se ale nemůže smířit Lenka a stále více touží po lepším světě.
Marie a Anna se osvobozují od dosavadního života sňatkem a poznávají nový svět maloměšťáctví. Lenka, která zná jenom bídu a utrpení, utíká do Prahy. Tam se v okamžiku vypuknutí 1. světové války uchýlí k Marii. Začne pracovat jako ošetřovatelka zraněných vojáků a s pomocí kamaráda Oty Borka začíná promlouvat k lidu.
Setkává se s Romanem Dworzakem, přítelem z dětství. Tráví s ním stále více času a uvědomuje si, že ho začíná mít ráda. Po jeho návratu z východní fronty, spolu začnou žít. Počínají vznikat bouře dělníků. Lenka je postřelena Jiřím Hladíkem, který se nemohl smířit s jejím odmítnutím.
V sanatoriu, kde se Lenka léčí, nakonec poznává, že je u konce svého hledání. Konečně nachází svůj nejkrásnější svět.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 31.10.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Majerová - Nejkrásnější světMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­