ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Majerová Marie (*01.02.1882 - †16.01.1967)

   
­­­­

Havířská balada (3)

Baladická novela, pro kterou spisovatelka zvolila za hlavního hrdinu horníka, který z politických příčin odchází před první světovou válkou z Čech do Porúří, odkud se po těžkých životních osudech vrací domů, do ještě horší situace hospodářské krize třicátých let.
Ve třech kapitolách konfrontuje autorka několik vypravěčských subjektů, aby lépe odhalila citové a mravní bohatství svých hrdinů. Realistický sociální příběh přerůstá v básnický symbol kladného vztahu k životu, hlubokých lidských citů a morálních hodnot člověka.

Havířská balada je příběh o hrdinství jedné havířské rodiny, která se s nezlomným optimismem a životní energií vyrovnává se svým údělem celoživotní dřiny a bídy...

Celý příběh je vyprávěn retrospektivně a je rozdělen na tři části - tři kapitoly. První kapitola je psána v ich-formě, druhá v er-formě a třetí kapitolu tvoří půl dialogu z rozhovoru Milky Hudcové s Milfaitovými.

V první kapitole vypráví Rudla Hudec svůj příběh do první světové války. Protože jeho jméno je na "černé listině" kvůli dávné stávce, používá pseudonym Jan Zvonař. Odchází na krušnohorsko, protože se tam otevřely nové doly a Rudla doufá, že ho zaměstnají. Dostane práci a ujmou se ho čeští horníci. Za nějaký čas za ním přijede jeho nevěsta Milka a vezmou se. Rudla dostane do dvojice do dolu Milfaita (přezdívku dostal podle svých ramen), chlapa, který vždy udělá víc, než musí. On jediný ví o Rudlově totožnosti. Pomůže Rudlovi, když se na něj sesype strop v šachtě a od té doby jsou nerozluční kamarádi. Milfait pomáhá Rudlovi i živit syny, protože sami s manželkou žádné děti nemají. Když chtějí Rulu a Milfaita od sebe rozdělit, vzepřou se a oba jsou propuštěni. Milfait hned odchází do Vestfálska. Zve Rudlu, aby přišel taky, že je tam lepší výdělek, a když Rudla nemůže sehnat práci pod zemí, seberou se s Milkou a dětmi a za Milfaitem se přestěhují.

Na začátku druhé kapitoly je Rudla Hudec odveden do války. Po krátké době jsou ale všichni horníci posláni zpět do dolů, že státu prospějí víc, když budou zásobovat vojsko uhlím. Rudla se vrací domů, pracuje se na více směn. Nějaké peníze vydělá, ale sotva to stačí. Když je nejstaršímu synovi čtrnáct, vezme ho Rudla do dolu s sebou. Ten je šťastný, že může přispět do rodinného rozpočtu. Pracuje v jiné směně než Rudla, a tak se moc nevidí. Jednou v dolech praskne důlní voda, zaplaví spodní šachty, ty se zbortí, celý důl se propadne a pohřbí asi šest set horníků. Všichni horníci, kteří zrovna nebyli v dole, běží pomoct zapadlým kamarádům. Ale šachty, které ještě zůstaly, se zbortí taky a pohřbí i záchranné čety. Rudla svého syna nenajde, je třeba vyklidit důl, vynést z něj všechny mrtvoly, a důl zavřít. Vypisují se odměny na každou nalezenou mrtvolu. Milfait odchází do Anglie a za nějaký čas za ním jde i jeho manželka. Rudla zůstává ve vestfálsku v jiném dole. Když se mu jednou bortí strop u šachty a v podpěrách mu uvíznou dva prsty, usekne si je, jen aby v šachtě nezůstal celý. Jako invalida už pod zem nemůže a tím začíná všechna jeho smůla. Vrací se s rodinou zpátky do Čech, ale ani tady nesežene práci.

Ve třetí kapitole vypráví Milka Milfaitovým, kteří po dvaceti letech přijeli na návštěvu, všechno, co se jim za těch dvacet let přihodilo. Končí tím, že Rudla je teď žebrákem, tři starší synové jsou ženatí a nejmladší dcerka se bude vdávat. Akorát nejmladší ze synů se nechtěl oženit, když zůstal táta bez práce. Milfaitovi jsou smutní, že jim o tom Hudcovi nenapsali, byli by jim rádi pomohli. Ale jsou rádi, že jsou po tak dlouhé době zase všichni spolu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 20.09.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Majerová - Havířská balada (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­