ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Majerová Marie (*01.02.1882 - †16.01.1967)

   
­­­­

Dívky tepané ze stříbra


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Čtyřmi kresbami a kresbou na obálce opatřil Karel Svolinský. Vydal jako svou 2331. publikaci Československý spisovatel v Praze roku 1964. Vydání první. Stran 148.

DĚJ:

Jedná se o příběh čtyř patnáctiletých dívek (Ada, Minka, Marta a Magda přezdívaná Kočka), které spolu sdílejí pokoj na internátě. Ada, Minka a Marta jsou velmi dobré kamarádky. Před spaním spolu často zalezou pod jednu peřinu a povídají si o svých přáních, snech, tužbách, o své minulosti i o tom, co právě zažívají. Jen Ada je taková tajemná. Nerada o sobě mluví, ale ostatním se snaží poradit a pomoci. V knihách nalezla spoustu moudrosti, kterou se teď snaží předat dál.
Magda je samotářská. Nikomu se nesvěřuje, všude chodí sama. Když jde z JZD přes les zpět do internátu, potká náhle chlapce, kterému se zalíbí. Každý den tam na ni František čeká a Magda mu nakonec podlehne. Je to však dělník putující z města do města podle toho, kde je práce. Proto na ni jednoho dne už v lese nečeká. Magda zůstane těhotná sama. Je to sirotek, vychovávaný v dětském domově, a protože se jeho ředitel stará o své chovance, Františka vypátrá.
Ada pracuje v textilce a její šicí stroj je pro ni posvátný. Svou práci má ráda. Jejím snem je skočit si padákem, a tak se přihlásí do parašutistického kroužku. Neodradí ji ani to, že musí po dobu jednoho roku navštěvovat teoretické přednášky a až pak si může skočit. Tvrdě jde za svým cílem a také ho dosáhne. Její osud zasáhne smrt matky. Otec je alkoholik, a tak se musí o zbylé čtyři děti postarat úřad.
Marta je servírka. Je to problémové děvče. Ví, že je krásná, a zneužívá toho. Často flirtuje s chlapci a připlete se ke kdejakému maléru. Například jede se třemi chlapci na diskotéku do nedaleké vesnice. Auto, kterým jeli, je však ukradené, a tak se nevyhne policejnímu výslechu. Jednou také uteče na májové oslavy do Prahy a pozdě v noci chce přespat na nádraží, kde se ji pokusí znásilnit několik vojáků. Martiny rodiče jsou bohatí, otec je vysoce postavený muž a za svou dceru se stydí.
Minka má oproti Martě nízké sebevědomí. Jejím snem je brzy se vdát a mít spoustu dětí. Zanedlouho se seznámí s mladým vdovcem, který jí nabídne sňatek. Nejprve je velmi šťastná, ale nakonec pochopí, že by to pro patnáctiletou nezkušenou dívku nebyl ten správný krok.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 03.05.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Majerová - Dívky tepané ze stříbraMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­