ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Majerová Marie (*01.02.1882 - †16.01.1967)

­­­­

Siréna

V Čechách, tedy v Rakousku-Uhersku měli své kolonie i Fürstenberkové. Jeden z nich si koupil malou železárnu, do vedení výroby chtěl dosadit dceru a svého zetě. Zeť byl na honu, na zpáteční cestě zabloudil a dostal se k uhlířovi.
Jednou vypukl požár z dřevěného uhlí. Uhlíři však pod vedením Josefa Hudce vše zachránili. Hudec se za odměnu dostal do hutí jako dělník. Odmalička bylo jeho snem vynalézt lanovku na dopravu uhelných žoků. Liselot čekala s Hudcem dítě, uzavřeli sňatek. Naučila Hudce číst, psát, vystudoval a stal se pudlařem (pracovník v železárnách). Dokončil model své lanovky, ale ředitel ho nevyzkoušel. Liselot muže opustila, Hudec s malým tříletým Pepíčkem odešel do Kladna. Byl přijat jako tavič k vysoké peci. Začali stavět jeho lanovku a on se stal vedoucím stavby. Z Pepka se stal valcíř. Potom se oženil, narodil se mu syn. Starý Hudec opustil Kladno a koupil si domek v Kročehlavech. Pepkovi se říkalo frajer. Narodilo se mu hodně dětí. V huti vystřídal mnoho míst. Chodil do hospody a opíjel se. V dolech se prodlužovala pracovní doba a snižovaly se mzdy. Dělníci stávkovali. Scházeli se v Krnčí v lese. Na ředitelství poslali deputaci, ale byli odbyti. Bacher na ně poslal vojsko. Dělníci zaútočili na Bacherovu vilu. Na slavnosti Božího Těla se sešli pracující ze širokého okolí. Byla mezi nimi i Emča Hudcová. Rozbíjeli a ničili vše ve vile. Přišli četníci a střílelo se. Pak zaútočili na dům starosty Hraběte. Přes 300 dělníků bylo odvezeno do Prahy do vězení. Mezi nimi byl i Karel Hampl. Emča byla zabita.
Starý Hudec zemřel. V hutích a dolech se pracuje jen pro válku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Věra Součková, 30.05.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Majerová - SirénaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­