ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Majerová Marie (*01.02.1882 - †16.01.1967)

   
­­­­

Robinsonka (4)

Dnes už klasický román pro dospívající dívčí mládež, jíž autorka objevila novodobého Robinsona, tentokráte ženského rodu: patnáctiletá studentka Bláža po náhlé smrti své matky je postavena do situace, kdy musí samostatně řešit problémy, bojovat s překážkami, být neustále ve střehu na svém opuštěném ostrově. Tímto ostrovem není nic jiného než ztichlý domov; dravou zvěří, nepřáteli a divochy, jež na Robinsonku číhají, jsou prosté všední úkoly jako vaření, úklid, nákup, praní... Drobné, často přehlížené práce jsou překážkami děvčeti, jež dosud žilo jen svými studentskými starostmi a radostmi. Teprve když Bláža sama přiloží ruku k dílu, ocení nejen někdejší matčinu péči, ale začne i doceňovat manuální práci. Mladičká studentka, pyšná na svoje vzdělání, se skromně naučí respektu k prosté služebné, jejíž vysokou školou byly život a práce, a která svou dobrotou a laskavostí pomůže Blaženě jako věrný Pátek překonat všechna nebezpečí. Nejkrásněji ocenil knihu jistě J.Hora, který v ní již při 1. vydání vyzdvihl sugestivní chválu lidské práce.

Kniha popisuje život dívky jménem Blažena. Žije se svým otcem, který se živí jako taxikář. Blaženě umřela maminka, a tak se teď o domácnost musí starat sama. Vařit, uklízet...to vše se zdálo vždy jako jednoduchá práce, ale nyní je to těžší, než si jen dokázala představit.
Blažena měla malého brášku Petra, který vyrůstal v kojeneckém ústavu, kam ho s tatínkem jezdili navštěvovat. Měla také kamaráda Jaroslava Duchoně, jenž ji učil jezdit na kole a tatínek se na ni chodil dívat. Věděl, že se jí jízda na kole líbí. Blažena si ale o takovém kole mohla nechat pouze zdát. Neměli totiž peníze nazbyt.
Blažena si brala za vzor Robinsona, který ztroskotal na pustém ostrově. Tak si nyní připadala po maminčině smrti. Zanedlouho si však našla kamarádku Toničku. Dospělá žena, která byla vyučená kuchařkou, pomáhala Blaženě ve vaření a učila ji, jak se věci mají. I tatínkovi se Tonička líbila.
Nastaly Vánoce a Blažena dodělávala dárek tatínkovi: pletené ponožky. Když pletla, přemýšlela, co dostane ona od tatínka. Ten pro ni měl velké překvapení. Po poradě s Toničkou koupil Blaženě jízdní kolo.
Na Štědrý den se Blažena velice těšila. Když rozbalila dárek od tatínka, nemohla tomu uvěřit. Měla své vlastní jízdní kolo!
Blažena pozvala Toničku za její pomoc na projížďku tatínkovým autem. Tonička souhlasila, a tak se všichni tři vydali za malým Petříkem. Když přijeli do ústavu, nemohli se Petříka "nabažit". Pak ale teprve přišla zpráva! Tatínek oznámil, že si berou Péťu domů. Blažena byla ráda, ale zároveň se obávala, kdo ho bude hlídat. Tatínek ovšem měl ještě jednu zprávu, a to že se budou s Toničkou brát. Blažena byla tak zaskočená, že nevěděla co říct. Nakonec odjeli všichni čtyři domů a žili šťastně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vendula, 06.11.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Majerová - Robinsonka (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­