ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Majerová Marie (*01.02.1882 - †16.01.1967)

   
­­­­

Mučenky: čtyři povídky o ženách

Čtyři povídky, věnované životu ženy ve společnosti a hlavně v rodině, jsou zasazeny do doby kolem 1. světové války.
Autorka si všímá osudů žen, řeší jejich problémy ke vztahům s muži a celému okolí. Všechny povídky končí skutečně i obrazně tragicky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1953 (3. vydání). Předmluvu napsal Antonín Matěj Píša. Počet stran: 122.

DĚJ:

Hodina přetěžká
Olga, žena mlynáře Ladislava Budila, byla velmi často mrzutá a v noci ani moc nespala. Trápilo ji, že manžel nebývá v noci doma a ona neví, kde a s kým ji tráví. Panovala mezi nimi již po tři léta lhostejnost a Olga cítila samotu a nicotu.
Když se ho opět se slzami v očích ptala, proč se změnil, pohotově ji odbyl, že přeci nemůže být zavřen jen s ní ve mlýně, musí společensky žít a navazovat kontakty, když chce být poslancem. Později toho dne otevřela Olga telegram určený pro manžela, v němž se dověděla o jeho poměru s herečkou Lídou. Proto spáchala sebevraždu.

Medailónek
Začala první světová válka a muž musel narukovat. Jeho žena byla velice nešťastná, nevěděla, co si bez něj počne. Sotva se vrátila z lázní, kde se dlouho léčila a byla bez něj, opět o muže přišla.
Po dvou měsících ve válce u ženiných dveří zaklepal voják, aby jí sdělil úmrtí chotě a předal osobní věci. Mezi nimi byl i medailónek s podobiznou tříletého chlapce, který jako by z oka vypadl jejímu muži. U fotografa oné podobizny zjistila jméno ženy, která ji nechala dělat, a šla za ní. Dověděla se to, co již tušila. Manžel jí byl nevěrný a měl nemanželské dítě.

Otázka
Markéta se zamilovala do svého profesora T-a a on do ní. Těsně předtím, než narukoval do války, se tajně vzali. Markéta pak byla sama smutná. Snažil se ji získat Verner, ale ona ho nechtěla a raději se mu vyhýbala. Když měl T. dovolenou, Verner na něj uchystal léčku. Věděl, že je převelice žárlivý, a tak před ním schválně Markétě něco tajně šeptal do ucha a mrkal na ni. Druhého dne jí potom poslal dvojsmyslný vzkaz. T. ho četl a samozřejmě si ho vyložil tak, že je mu Markéta nevěrná. Strhla se velká hádka, po které se Markéta zastřelila. Verner sice o Markétině nevinnosti T-ovi neřekl, ale za trest šel dobrovolně do války, kde zemřel. Předtím se však s celým příběhem svěřil kamarádovi, jenž se stále zamýšlí nad tím, zda říct či neříct T-ovi o Markétině nevinnosti.

Babí léto
Jednoho podzimního dne se vypraví žena na nákup. Potká svou dávnou přítelkyni z mládí, Věru, a ta ji pozve k sobě domů. Věra je dáma v pravém slova smyslu, žije ve vysokých poměrech, má luxusní byt. Prostá žena jí začne závidět. Až když se vrátí domů a otevřou jí dveře dvě radostné děti, ví, že má všechno, co k životu potřebuje a závist je ta tam.
Když jí ale Jeníček řekne, že musí zítra narukovat, a Lidka, že je zamilovaná, poznává, že u dětí již bude na druhé koleji, a neví, co si sama bez nich v životě počne.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 30.11.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Majerová - Mučenky: čtyři povídky o ženáchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­