ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

   
­­­­

Robinson Crusoe (14)

  • literární druh: epika
  • literární žánr: dobrodružný román
  • jazykové prostředky: spisovná čeština, archaismy, přímá řeč, monology a dialogy, psáno v er-formě (Plevův překlad), vyprávění je chronologické, detailní popis postav i prostředí

Proslulý román o trosečníku na pustém ostrově, bojujícím o přežití, čelícím zákeřnostem přírody i kruté osamělosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1967. Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 216.

POSTAVY:

Robinson Crusoe - syn z anglické rodiny; utekl z domova; je rozhodnutý stát se námořníkem; po ztroskotání na ostrově se projevují jeho silné stránky - je vynalézavý, zručný, chytrý a psychicky vyrovnaný, dokáže si poradit i ve velmi těžké situaci
Martin - dávný Robinsonův přítel, s nímž se vydá na cestu do Londýna
Dubbley - námořník, jenž zaplatí za Robinsona dluhy a vezme ho na svou loď
Pátek - Robinsonův věrný přítel a společník; vděčný, pracovitý, učenlivý
Abd el Mámí - pirát, který držel Robinsona v otroctví; později měl Robinsona velmi rád a získal v něm důvěru
Xury - otrok, jenž se seznámí s Robinsonem a společně utečou od otrokáře
Fernando Lopez - byl zajat divochy; věrný svým druhům - vrátil se pro ně
kapitán Brown - společně s posádkou ho zajali divoši; díky jemu a jeho lodi se Robinson dostal zpět domů

DĚJ:

Děj začíná v Yorku, kde si obchodník Kreutznauer koupil dům a oženil se. Roku 1642 se mu narodil syn Robinson, který byl už od raného mládí velmi vnímavý a zvídavý. Otec si přál, aby se stal Robinson úředníkem, tomu se však studie protivily. Chtěl se stát námořníkem. Otec mu v tom bránil, protože dva Robinsonovi bratři, Tomáš a Jakub, na moři zemřeli.

Robinsonova touha stát se námořníkem byla ale tak silná, že přijal nabídku svého dávného přítele Martina a odjel s ním a jeho otcem do Londýna. Loď po cestě ztroskotala, ovšem Robinson se do Londýna ještě dostal, ale peníze na cestu zpět do Yorku prohrál v kostkách. Potkal naštěstí kapitána Dubbleyho, jenž ho vzal na svou loď. Naneštěstí byla tato loď přepadena piráty a Robinson byl prodán do otroctví.

Otrokář Ab el Mámí si ho ovšem velmi rychle oblíbil, a nepředpokládal, že by Robinson chtěl utéct. Robinson využil situace a za pomoci jeho přítele Xuryho utekli po moři. Robinson byl na cestě mnoho dní, než ztroskotal na opuštěném ostrově.

Byl zde sám, protože Xury útěk nepřežil. Aby zde přežil, musel Robinson velmi rychle naučit soužít s přírodou. Nejprve musel získat oheň, pitnou vodu, jídlo a úkryt. Postupem času si svůj život na ostrově usnadňoval. Postavil si krb, pěstoval kukuřici a jiné plodiny, ochočil si divoká zvířata, naučil se rybařit. Po několika letech žití na ostrově Robinson narazil na ztroskotanou loď, ve které, mimo spousty materiálních věcí, přežil i pes, kterého Robinson pojmenoval Rek. Od této doby nebyl Robinson sám, neboť mu Rek dělal společnost.
Robinson měl na ostrově hodně volného času, často vzpomínal na svou rodinu a litoval útěku z domova.

Jednoho dne na ostrov připlul kmen lidojedů, kteří zde chtěli obětovat své zajatce. Robinson jednoho z nich vysvobodil a spřátelil se s ním. Dal mu jméno Pátek, což byl den, ve kterém jej zachránil. Pátek byl velmi učenlivý a zvídavý, proto ho Robinson dokázal naučit svou řeč, seznamoval jej s náboženstvím a tradicemi své země. Robinson se strachoval o to, aby se lidojedi neobjevili znovu. Ovšem ti se vrátili s jedním Evropanem jménem Fernando Lopez - a jak se ukázalo - i s Pátkovým otcem. Robinson s Pátkem oba dva zachránili. Fernando se společně s Pátkem a jeho otcem vrátili na ostrov lidojedů pro pět svých druhů, aby je přivedli. Robinson zůstal na ostrově sám, avšak brzy připlula další loď, tentokrát s piráty. Ti zde chtěli ponechat své zajatce, což byli kapitán Brown, Aubrey a Woodling. Robinson se se zajatci seznámil a společně vydobyli od pirátů zpět kapitánovu loď. Fernando s Pátkem se vrátili pár dní nato, ovšem bez Pátkova otce, který zemřel.

Společně pak odplouvají do Anglie. Robinson se po pěti letech strávených v otroctví a deseti letech na ostrově opět setkává s matkou (otec zemřel). Robinson i Pátek se v Anglii oženili a založili obchodní dům Crusoe & Pátek.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha se mi ze všech knih povinné četby líbila nejvíce. Příběh je tak poutavě napsán, že mě emotivní děj v některých pasážích doslova "strhl". Obdivuji, jak si Robinson dokázal i po tolika letech v samotě zachovat zdravý rozum a zároveň nepřestal věřit ve svůj návrat domů. Ukazuje se tu síla lidského ducha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Karásková, 04.06.2017

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Robinson Crusoe (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)