ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

­­­­

Robinson Crusoe (3)

Ve třicátých letech 17. století se do anglického přístavního města přistěhoval německý obchodník Kreutznauer. Zbohatl a tak se přestěhoval do Yorku, kde si koupil dům a oženil se. Angličanům se ale špatně vyslovovalo jeho jméno, takže mu říkali Crusoe. Roku 1642 se tomuto obchodníkovi narodil již 3. syn, kterého pojmenovali Robinson.
Robinson byl již od útlého dětství velmi učenlivý, takže ho otec dal na studia. Robinsona ovšem učení nebavilo - místo učení chodil po přístavních hospodách a poslouchal vyprávění námořníků. Velmi ho lákalo námořnické řemeslo, když to ovšem řekl otci a posléze i matce, oba se velice rozčílili, matka mu vysvětlila, proč nechtějí, aby se stal námořníkem - jeho starší bratři se také chtěli stát námořníky, rodiče jim to dovolili, ale ani Jakub ani Tomáš se už nevrátili, proto nechtějí, aby odjel i Robinson.
Asi po roce ovšem Robinsonův otec lehce onemocněl, takže Robinson jel místo něj na obchodní cestu do Hullu. Tam se potkal se svým přítelem, který ho přemluvil, aby napsal rodičům, že přijede o týden déle a plul s ním do Londýna. Po cestě je ovšem zastihla bouře a zachránili je pouze výstřely přivolaní rybáři. Robinson se v tu chvíli zapřísáhl, že na loď už v životě nevstoupí. Po nějakém čase v Londýně se dostal opět do nesnází - v kartách prohrál všechny peníze a neměl na cestu zpátky. Štěstí mu ovšem přálo - potkal otcova přítele, který mu nabídl, že mu půjčí peníze. Tento hodný muž mu poté začal vyprávět o daleké Africe, kam zítra odplouvá. Robinson ho přemluvil, aby mohl plout s ním. Takže druhý den už byl opět na lodi. Cestou je potkala zkáza - piráti. Robinson byl zajat a stal se otrokem. Jak teď vzpomínal na matku a na otce...
Po pěti letech v otroctví jednou dostal povolení jet na lov ryb dál než byl zvyklý. Robinson se chytil své příležitosti a spolu s ještě jedním otrokem uprchl. Po několika dnech plavby jim došla voda a po dalších třech dnech jim došla i jídlo. Po týdnu strašlivého hladu a žízně narazili na domorodý kmen, který je pohostil a zásobil je na další týden jídlem a vodou. Pak zase vyrazili. Po třech dnech plavby je zastihl vichr, ale štěstí jim přálo - zachránil je obchodní koráb, na kterém se po tři týdny v klidu a pohodě plavili. Pak je ale zastihla bouře jakou Robinson dosud nezažil. Koráb vichr zahnal až k neznámé pevnině, kde narazil na skalisko a začal se potápět. Marně kapitán nechal střílet z děl. Nakonec se nalodili na záchranné čluny, což ale neměli dělat - přišla první menší vlna, posádka se udržela jen s vypětím všech sil, ovšem pak přišla druhá, mohutnější vlna, to už nikdo nezůstal v člunu. Moře si hrálo s námořníky, jako kdyby to byla pírka. Robinson se zachytil skalní stěny a z posledních sil se vyšplhal nahoru až na místo, kde vlny už jen kapičkami zvlhčovali zem, v tu chvíli padl do bezvědomí.
Když se druhého dne odpoledne probral, všechno ho náramně bolelo. Jakmile si uvědomil, kde vlastně je, kladl si spoustu otázek: Zachránil se ještě někdo jiný? Je na pevnině nebo na ostrově? Jsou zde lidožrouti? Bylo strašně horko, Robinson si tedy lehl pod palmu a usnul.
Když se probudil, strašně se lekl, před ním přeběhl nějaký tvor, byl podobný našemu králíku, byl to aguti. Teprve teď si uvědomil, v jakém nebezpečí se nacházel, příští noc si musí najít nějaký bezpečnější úkryt. Druhou noc spal na stromě. Ráno byl celý rozlámaný. Řekl si, že si musí najít nějaký pohodlnější úkryt. Toho dne šel opatrně prozkoumat okolí. Našel prostornou jeskyni, tam se rozhodl přespat. Po několika dnech už věděl, kde je potok s pitnou vodou, kde chutné ovoce... Jeho jediným nástrojem byl nůž. Byl to jeho jediný majetek, vše co měl. Další den si uvědomil, že by si měl zřídit kalendář a hodiny, ale jak? Nakonec si u jeskyně našel tři vedle sebe stojící stromy, do těch si zařezal čárkami dny, které již strávil na ostrově. Hodiny si udělal sluneční.
Pořád ho trápila otázka, jestli je ostrov obydlen. Zatím ovšem nenašel ani jednu známku toho, že by na ostrově žili lidé. Po měsíci pobytu na ostrově si již zhotovil luk a šípy, slunečník, ale také ho zastihly prudké deště a bouře. Toto období přečkal a měl velikou radost, když přešlo.
Napadlo ho, že by si měl zhotovit i stůl, lůžko již měl, ale jedl na zemi nebo ve stoje. Po čtyřech měsících strávených na ostrově měl již oheň, který získal pří bouři, která zapálila les, měl tedy i obohacený jídelníček o maso, pečenou kukuřici a želví vejce... Chytil již také tři živé kozy, které mu dávaly mléko a z něho se postupem času naučil dělat sýry a máslo.
Když se mu tedy začalo dobře dařit, začal být zvědav, co je v nitru ostrova. Jednoho dne se tedy rozhodl, že půjde na "celodenní výlet". Nachystal si jídlo a pití a vyrazil. Po cestě si lehl a odpočíval. Když bylo slunce vysoko na nebi, chtěl se vrátit. Šel podél potoka, ale najednou zjistil, že se ztratil. Celé tři dny bloudil, jak byl poté rád, když se vrátil zpátky do jeskyně.
Po roce života v docela dobrých podmínkách Robinson začal přemýšlet nad stavbou krbu. Cihly se již naučil vyrábět, takže by mohl krb postavit. Vzpomínal na to, jak mu chutnalo uzené maso. Co si naplánoval, to také udělal. Po měsíci měl krb i uzené maso. Ovšem jeskyně se tím zmenšila, kozí stádo se již rozmnožilo, takže kromě krbu postavil vedle jeskyně ještě chlév.
Od ztroskotání již uplynulo spoustu času, Robinson měl vše, co potřeboval k životu a ještě mnohem víc. Jednoho dne k ostrovu připluli lidojedi, ale Robinson jim jejich strašný obřad překazil a zachránil tak nevinný život. Robinson se s nešťastníkem skamarádil, byl to indián. Naučil ho anglickou řeč, křesťanské náboženství, ... a dal mu jméno Pátek. Po další spoustě měsíců přirazila k břehu ostrova loď s Evropany. Robinson vysvobodil tři spoutané Angličany a zjistil od nich, že jeden z nich byl kapitánem na tom korábu, ale že námořníci se vzbouřili a jeho chtěli vysadit na tomto pustém ostrově.
Robinson neuvěřitelným způsobem vyhrál nad vzbouřenci a odplul spolu s Pátkem, kapitánem a ostatními námořníky do jeho rodného města, kde po patnácti letech spatřil svůj rodný dům, zjistil, že otec již dva roky nežije, jeho matka měla ohromnou radost. Robinson vzkřísil obchodní společnost po otci a spolu s Pátkem se stal váženým obchodníkem v Yorku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adísek, 07.01.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Robinson Crusoe (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­