ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

   
­­­­

Robinson Crusoe (10)

Kdo by neznal Robinsona Crusoea od anglického spisovatele Daniela Defoea. Je vlastně zobrazením takzvaného selfmademana, muže, jenž dokáže stát na vlastních nohou a sám se vypracovat. Příběh odráží dobu, v níž kniha vznikla: sílící kolonialismus provázený ekonomickým individualismem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1977 (8. vydání). Podle stejnojmenného anglického románu Daniela Defoea volně vypravuje Josef Věromír Pleva. Předmluvu napsala Jarmila Glazarová, ilustroval Zdeněk Burian.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Narodil se kolem roku 1660 jako syn obchodníka, řezníka a svíčkaře. On sám byl anglický spisovatel, novinář a představitel novoklasicismu. Za svého života byl vězněn a odsouzen na pranýř za některá svá díla. Vydával časopis The Review, stal se členem státní služby. Ve svých dílech rozvíjel španělský pikareskní román a cestopis. Svůj nejslavnější román Robinson Crusoe vydal roku 1719. Kniha je napsána podle skutečného příběhu s realistickými prvky. Defoe byl ženatý a měl 7 dětí. Zemřel 24. dubna 1731.

PŘEKLAD JOSEFA VĚROMÍRA PLEVY:

Překlad J.V.Plevy se od původního románu liší hned v několika bodech:

  1. Defoe opovrhoval lidmi s jinou barvou kůže a těžce pracujícími námořníky - vzpouru námořníků, kteří chtěli vysadit na ostrově své trýznitele (čtenář stál na straně kapitána a kormidelníka, kterým Robinson pomáhal), upravil Pleva tak, aby místo utlačovaných námořníků byli lidé chamtiví a toužící po moci, a tak Robinson zůstal poctivým a dobrým mužem.
  2. Pleva dal Robinsonovi moderní postoj k jiným rasám a upustil od přehnané nábožnosti.
  3. V jeho podání strávil Robinson na pustém ostrově pouze 11 let (sám bez Pátka pak 6 let). V Defoeově knize stráví na pustém ostrově celých 28 let, což by ale vedlo k tomu, že by zdivočel a možná zapomněl i mluvit.
  4. Defoeův Robinson nenajde po svém návratu ani otce, ani matku mezi živými. Znovu odchází do světa a domů se vrací až v 72 letech. Jako bohatý obchodník pak dožívá v Yorku. Plevův Robinson po návratu najde svou matku a Pátek se stane jeho společníkem.
  5. Defoe psal Robinsona formou deníkových záznamů v 1. osobě. Pleva při překladu použil 3. osobu.

STRUČNÝ OBSAH:

Robinson jako mladý uteče z domova, aby se i přes otcův zákaz stal námořníkem. Na moři ho čeká plno nástrah. Dostane se do zajetí a stává se otrokem Abd-el-Mámího, ale nakonec se mu podaří utéct. Uteče do Brazílie a stává se plantážníkem. Po nějaké době se opět vydává na moře. Jeho loď ztroskotá a on jako jediný přežije. Dostane se na pustý ostrov, kde si najde jeskyni jako svůj příbytek. Postupem času se naučí lovit zvěř, obdělávat půdu, chovat kozy, péct si chleba a spoustu dalších věcí. Jednoho dne zachrání indiána ze spárů kanibalů, kteří na tomto ostrově pořádají své hody. Protože ho zachránil v pátek, pojmenuje ho Pátek. Ten se stane jeho jediným lidským přítelem (zvířecím byl papoušek, kterého chytil a ochočil). Za nějaký čas připluje na ostrov loď, na níž vypukla vzpoura námořníků, kteří zde chtěli ponechat na pospas osudu svého kapitána. Robinson kapitánovi pomůže získat loď zpět a ten ho na oplátku vezme spolu s Pátkem zpět do Anglie.

POSTAVY:

Robinson - mladý muž z Yorku, vlastním jménem Kreutznauer; i přes zákaz rodičů se stal námořníkem a nakonec ztroskotal na pustém ostrově; byl velmi chytrý, protože si dokázal vyrobit různé nástroje, jako byly luky, šípy, nože či oštěpy; vylepšoval si svůj příbytek, vyrobil si i nábytek, hrnčířský kruh a na něm různé nádobí, postavil si krb, kde udil maso, z kukuřice si dokázal udělat mouku a z ní pak upéct chléb; dále se živil různým ovocem, lovem zvěře, ryb a mořských želv, vajíčky, sůl získával z prohlubní skal, kde se usazovala, měl i mléko od koz, ze kterého později dokázal vyrobit sýr a máslo; sám se pokoušel něco vypěstovat na poli, jež si sám připravil; kozy si ochočil a sloužily mu jako domácí zvířata, měl i papouška; oděv si ušil z kůží zvířat
Pátek - indián, který se stal obětí kanibalů na ostrově, Robinson ho zachránil; velmi rychle se naučí mluvit anglicky a s Robinsonem se stanou nerozluční přátelé

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor chtěl říci, že člověk je schopný přizpůsobit se podmínkám, ve kterých se nachází. Že jsou velmi důležití přátelé bez ohledu na to, jak vypadají nebo odkud pocházejí. Že i když si rodiče přejí mít studovaného syna, tak on se stejně zachová, jak chce on sám.

UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

  1. objevují se zde slohový postup vyprávěcí (o rodině, o tom jak se touží stát námořníkem), slohový postup popisný i popis pracovního postupu (většina knihy, velmi podrobný popis detailů) a slohový postup úvahový (vzpomíná na domov, přemýšlí, proč se dostal na ostrov)
  2. dialogy i monology, hodně přídavných jmen, vykání rodičům
  3. názvy kapitol jako výpisky obsahu (to důležité)
  4. realistické, s prvky osvícenství, závěr v Plevově podání spíše romantický
  5. výstižné názvy míst (např. Banánová zátoka, hora Zklamání, Ohnivá hora, Rajské údolí aj.)

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi moc líbila, obzvláště popis cizí země. Člověk má pocit, jako by tam byl on sám. Zaujal mě i silný vztah Robinsona s Pátkem, který přetrval i po návratu do Anglie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Krista, 04.03.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Robinson Crusoe (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­