ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

­­­­

Robinson Crusoe (9)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1960 (3. vydání). Podle románu Daniela Defoea volně vypravuje J.V.Pleva, předmluvu napsala Jarmila Glazarová, ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 251.

O DÍLE:

Román Robinson Crusoe vychází ze skutečného příběhu námořníka Selkirka, který strávil na ostrově 5 let sám na vlastní přání (Ostrovy Juana Fernándeze - Juan Fernández Islands).
Popravdě měl na ostrově Robinson strávit 27 let. Pleva Defoeovo dílo volně přeložil a nechal Robinsona na ostrově jen 11 let (6 let samotného a 5 let s Pátkem).

Defoe ve své tvorbě vynikal hlavně trpělivostí a důkladným popisem detailů - jak je vidět v díle, ale i na hlavním hrdinovi (Robinson má velkou trpělivost a píli při zhotovování nástrojů apod.).

Kniha se skládá z 22 kapitol.

JAZYK A STYL:

Na začátku knihy se vyskytuje slohový postup vyprávěcí (o rodině, o touze se plavit), dále pak slohový postup popisný (+ popis pracovního postupu) a také slohový postup úvahový (vzpomínky na domov, úvahy nad tím, že se na ostrově octl svojí vinou...).

  • objevují se jak dialogy (přímá řeč), tak i vnitřní monology (zvolací věty)
  • krátké věty a souvětí, častá přídavná jména - hlavně ve slohovém postupu popisném
  • využívá hodně podrobného popisu detailů (hlavně když je na ostrově sám)
  • vykání rodičům = starší jazyk (výrazy "myslit si" apod.)
  • názvy kapitol jako výpisky obsahu (to důležité)
  • závěr knihy není moc realistický, spíše romantický
  • příznačná pojmenování: "Banánová zátoka" (do této zátoky Robinson chodil pro banány, ale také pro kokosové a americké ořechy, klasy kukuřice...); "hora Zklamání" (pojmenovali ji tak, protože když na tu horu vylezl, zjistil, že je pouze na ostrově); "Ohnivá hora"; "Rajské údolí" aj.

ŠIKOVNOST A PŘIZPŮSOBENÍ ROBINSONA:

Robinson se živil vším, co na ostrově našel - různé plody ovoce (banány, pomeranče, ořechy apod.), také se živili lovem zvířat (kozy, aguti a ptactvo), lovem ryb, mořskými želvami a vajíčky, měl mléko od koz z kterého později dokázal vyrobit sýr a máslo. Kozy mu sloužili i jako domácí zvířata, dokázal si je ochočit. Také si pořídil papouška (když na ostrově ztroskotala cizí loď, na které nikdo nepřežil).
Zhotovoval si různé nástroje jako luky a šípy, oštěpy a nože. Snažil se zdokonalovat svůj příbytek. Postavil si nábytek, zkoušel si udělat hrnčířský kruh a z něho různé nádobí, postavil si krb, kde také udil maso, z kukuřice si dokázal udělat mouku a z ní pak upéct chutný chléb. Ušil si oděv z kůží zvířat, sůl sbíral ze skal, která se usazovala v prohlubních skal apod.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kučerová Klára, 20.06.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Robinson Crusoe (9)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­