ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

   
­­­­

Robinson Crusoe

Robinsona už jako malého chlapce lákaly procházky po přístavu, rád pozoroval velké obchodní lodě, které tam kotvily a tato jeho láska mu zůstala až do věku dospělosti. V domě svého otce, který byl obchodníkem, měl vše, co mu mohlo stačit ke spokojenému životu, ale touha poznávat nové země a prožívat rozličná dobrodružství jej zavedla na palubu námořní lodi, jejíž plavba však skončila tragicky a mladý Crusoe zůstal sám na neobydleném ostrově. Zpočátku se mu jevil život na tomto ostrově jako nemožný, ale s věcmi, které mu zůstaly, si pomalu začal vytvářet nový domov. Obydlí v jeskyni si za dobu 11 let, kdy žil na ostrově, upravil tak, že se z něj stal celkem útulný domeček. Také chytil několik koz, které se mu později rozrostly na celé stádo. Svou pílí a houževnatosti si vybudoval i kukuřičné pole, krb, udírnu i stáje pro dobytek. Tak zažíval na ostrově spoustu hezkých chvil, ale nikdy nepřestával doufat, že se jednoho dne vrátí do své rodné země. Po šesti letech přestává být Robinson na ostrově sám, protože vysvobodí ze zajetí kanibalů černošského chlapce, jemuž dá jméno Pátek. Spolu s ním může konečně dokončit stavbu lodi. Postupně jej učí zacházet se zbraní, nářadím a učí ho mluvit anglickým jazykem. Uběhne dalších pět let a u ostrova zakotví loď, na jejíž palubě došlo ke vzpouře proti kapitánovi. Robinson zpočátku váhá se objevit, ale pak pozná, že kapitán potřebuje pomoc, a spolu s Pátkem a s několika lidmi, kteří zůstali kapitánovi věrní, vzpouru potlačí a po jedenácti letech opouští "svůj" ostrov spolu s Pátkem. Robinson se setkává se svou matkou a pak se ujímá otcova obchodu, ožení se a má syna a dvě dcery, stejně tak jako Pátek, který je také ženatý, ale na rozdíl od Robinsona má pět chlapců. Oba pak spolu založí obchodní dům Crusoe & Pátek.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Robinson Crusoe
Vlastním jménem Kreutznauer. Po ztroskotání je nejprve velmi smutný, opuštěný a nešťastný, ale je to člověk energický, který se nepoddá trpkému osudu. Člověk bystrého rozumu, který si umí poradit i v nejkrutějších podmínkách osamělého ostrova. Hrdina, který vyniká nejen fyzickými schopnostmi a silou, ale i inteligencí. Ze ztroskotané lodi si přináší zásoby, které se mu můžou teď nebo v budoucnu hodit. Nedovolí, aby se něco zničilo, je opatrný a spořivý. Triumfuje nad přírodou a primitivními podmínkami tak, že si postupně ulehčuje život (dům, lůžko, stůl, oheň). Nezapomíná ani na pojem času, označuje si dni, měsíce a roky. V divoké přírodě nechce zdivočet, proto nabádá mysl k práci a píše si deník. Nechce žít sám, a tak si kolem sebe organizuje společnost, nejprve zvířata (pes, kůzlata, papoušek jako připomínka lidského hlasu) a nakonec i živý člověk - Pátek.

Pátek
Primitivní domorodec. Přestože je Robinsonovým služebníkem, jsou přátelé.

VOLNÉ PŘEVYPRÁVĚNÍ J.V.PLEVY:

Roku 1953 se Státní nakladatelství dětské knihy rozhodlo pro nové vypracování Robinsona pro tehdejší mladé čtenáře, kteří rostli v docela jiných podmínkách, ve světě nového myšlení a poznání i nové techniky. Chtěli vyprávět příběh starý 250 let dnešním spisovným jazykem.
J.V.Pleva se při této práci důkladně seznámil se všemi robinzonádami, přečetl 12 různých vydání Robinsona a hovořil s cestovatelem, který byl na Karibských ostrovech, a který přeletěl ostrov Tobago, kam Defoe umístil katastrofu Robinsonova korábu.
Pleva prostudoval tropické rostliny, poučil se o želvách, mravencích a ostatních zvířatech, která se vyskytují na Karibských ostrovech. Pokoušel se roznítit oheň třením kamínku a dokonce vyzkoušel některé Robinsonovy kuchařské pokusy.

Daleko důležitější jsou ovšem Plevovy úpravy v oblasti myšlení a jednání osob:

  • Defoe psal svoji knihu v době přelomu feudalismu a kapitalismu. Stranil pánům, kapitánům a bohatým kupcům a s vrchu se díval na těžce pracující námořníky. Pro barevné lidi měl pohrdání, které tehdy nikoho nepohoršovalo. Vzpoura námořníků má v původním vyprávění zcela jiný průběh. Byla to krutost kapitána a kormidelníka vůči námořníkům, kteří se rozhodli vysadit své trýznitele na pustý ostrov a zmocnit se lodi. Tehdejší čtenář ovšem stál na straně kapitána a proti námořníkům. Pleva ale vymyslel příběh tak, aby Robinson jako poctivý muž a dobrý člověk pomáhal těm, kterým se děje křivda. Plevova posádka není složena z utlačovaných námořníků, ale z mužů vedených touhou po bohatství a moci. A tak Robinson, třebaže pomáhá kapitánovi, má všechny sympatie čtenářů.
  • Stejně tak dal Pleva Robinsonovi moderní postoj k barevným lidem a oprostil ho od přemíry náboženských úvah a přehnané nábožnosti.
  • V Defoeově knize stráví Robinson na pustém ostrově celých 28 let. Podle lékařů by ale člověk po tak dlouhé době naprosté osamocenosti musel docela zdivočet a možná, že by zapomněl i mluvit. A tak J.V.Pleva nechává Robinsona na ostrově pouze necelých 11 let. Zcela sám tam ještě před Pátkovým příchodem prožije 6 let.
  • Defoeův Robinson nenajde po svém návratu ani otce, ani matku mezi živými. A znovu odchází do světa a do vlasti se vrací jako 72letý stařec. Jako bohatý obchodník pak dožívá v Yorku. Plevův Robinson se po návratu shledává s matkou a rozhodne se trvale spojit svůj život se životem věrného Pátka, který se stane jeho společníkem.
  • Rozdíl je i ve formě díla. Defoe pojal svůj román jako deníkové záznamy, a proto je psán ich-formou. Pleva při svém přepisu použil er-formu.
  • V tomto novém převyprávění nebylo nic přikomponováno, žádná nová osoba, žádná událost, která by se neobjevila v původním znění.

S tímto obsahem nám byl zaslán i související referát "Dobrodružná literatura". Ten si můžete prohlédnout ZDE (Word)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frafra, 04.11.2003

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Robinson CrusoeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)