ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

   
­­­­

Dávno tomu

Plevovy vzpomínky na chudé dětství na českém venkově.

Maminka vypráví o svém dětství. Narodila se ve Svratce, kde zažila mnoho příběhů a kde chodila i do školy. Učila se švadlenou a potom se vdala. Za rok se narodil první syn Bobeš, s nímž se maminka a tatínek odstěhovali do Polné. V domě žila také paní Horáčková. Byla spořivá, ale "hladová". Proto se všichni odstěhovali jinam. Tam se měli dobře, neboť majitel domu měl dost peněz a s každým se rád rozdělil. Zde se jim narodil další syn, Oldřich.

Rodina se stěhuje do Sázavy a tam se otec stává železničářem. Protože byl nejlepší pracovník, ředitel ho jmenoval traťovým mistrem. Ovšem trať, kterou měl otec na starosti, byla v Rozsochách, a tak se všichni opět stěhují, tentokrát do Rovného. Zde končí vyprávění maminky a své příběhy popisuje Bobeš.

Byt měli vlhký. V tomto domě se narodil další syn, František. Jednou, když otec s matkou byli v kostele, začal František strašně plakat. Hermína, aby ho uklidnila, pohazovala si s ním nad hlavou - jenže v jednu chvíli jí vyklouzl a spadl na zádíčka. Když pak šla maminka s Františkem na kontrolu, vůbec o jeho pádu nevěděla. Až od lékaře se dozvěděla, že má od nějakého pádu křivá záda. Po delší době František zemřel. Asi za rok se narodila holčička.

Bobeš popisuje ještě mnoho dalších příběhů - třeba tatínkovu nehodu nebo o kudličce za pět grejcarů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 30.11.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Dávno tomuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)