ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

­­­­

Robinson Crusoe (12)

  • původní název: Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoea, námořníka z Yorku

Nestárnoucí a poutavý dobrodružný příběh nejslavnějšího trosečníka všech dob a jeho věrného druha Pátka.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Český klub v Praze roku 2011. Podle románu Daniela Defoea volně vypravuje Josef Věromír Pleva. Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 293. ISBN: 978-80-86922-39-3.

STRUČNĚ O KNIZE:

Tuto knihu napsal původně anglický spisovatel, novinář a představitel novoklasicismu, Daniel Defoe. Robinson Crusoe je jeho nejslavnějším románem, který byl poprvé vydán roku 1719. Kniha je založena na skutečném příběhu skotského námořníka Selkirka, který byl za trest vyhozen z lodi, jedná se tak o jeden z prvních románů s realistickými prvky.

MOTIV:

Příběhy Robinsona Crusoea při jeho námořnických výpravách a životě ztroskotance na opuštěném ostrově.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

2. polovina 17. století, většina děje se odehrává na opuštěném ostrově asi 400 mil od chilského pobřeží v Tichém oceáně; v současné době nese název Ostrov Robinsona Crusoea (Isla Robinsón Crusoe) a leží v souostroví s názvem Ostrovy Juana Fernándeze.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Robinson Crusoe - mladík, který touží po plavbách po moři; vynalézavý, racionálně myslící, odvážný, zdatný, nápomocný, hbitý, houževnatý, vnímavý a učenlivý; přežije ztroskotání na pustém ostrově
Pátek - divoch, jenž byl na tento ostrov zavlečen jako zajatec lidojedy; Robinson jej osvobodil a brzy ho naučil svým umům a dovednostem, i angličtině, a stali se dobrými přáteli a nakonec i obchodními partnery

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Psáno spisovným jazykem - jednoduchým a stručným. Časté použití přímé řeči - monologů (rozmluva jedné postavy) i dialogů (rozmluva dvou postav). Detailní vykreslení postav a prostředí. Často použité přechodníky.

DĚJ:

Tento příběh se odehrává v 17. století, v této době zuřila ve většině zemí včetně Německa třicetiletá válka. Právě kvůli tomuto důvodu se rozhodl německý kupec Kreutznauer přestěhovat do Anglie, kde i v této době obchod jen kvetl. Zde se stal váženým a poměrně bohatým kupcem. Angličané komolili jeho jméno na Crusoe, jemu to ovšem nevadilo a brzy přijal jméno Crusoe za své. V anglickém Yorku si našel manželku, se kterou měl tři syny. Tomu třetímu dali jméno Robinson - byl to vnímavý, čilý, zvídavý a chytrý hoch. Otec jej zapsal na studia, učení se však Robinsonovi protivilo, a tak raději seděl v přístavních hospůdkách a poslouchal vyprávění námořníků.

Robinson se nakonec stal otcovým učedníkem, stále však toužil o tom, že se jednou vydá na širé moře. Rodiče již přišli o dva syny, a tak nechtěli přijít i o Robinsona, proto nechtěli o jeho snu ani slyšet.

Jednoho dne jel Robinson za kupeckými záležitostmi do města Hull, kde náhodou potkal svého přítele, jenž měl následujícího dne vyrazit na obchodní cestu lodí do Londýna. Robinson se rozhodl jet s ním.
Druhého dne s nimi vyplul koráb. Robinsonovi se plavba líbila až do chvíle, kdy začala být velká bouře, kvůli které se v lodi vytvořila trhlina a ta se začala potápět. Naštěstí je jedna plachetnice zachránila a oni v pořádku dopluli do Londýna.
Zde Robinson navštívil přístavní hospodu, kde přišel o všechny své peníze. Potkal však jednoho kapitána z Yorku, jenž mu nějaké peníze půjčil a svolil Robinsonovi, že s ním může plouti do Afriky.

Skoro bezstarostně si to pluli až do chvíle, kdy je přepadli námořní lupiči. Celou posádku až na Robinsona zabili. Robinsona omráčili a zavlékli do jejich úkrytu. Zůstal v domě kapitána pirátské lodi a stal se jeho otrokem, musel sice tvrdě pracovati, ale kapitán si ho oblíbil. Robinsonovi se podařilo utéci i s jeho novým kamarádem, odpluli pryč na člunu.

Pluli, občas zastavili na nějaké té pevnině, kde vzali něco k pití a snědku a plavili se zase dále. Po několika dnech se v jejich blízkosti objevila loď. Loď je přijala na svou palubu. Večer se rozpoutala bouře, při které však loď narazila na skaliska. Všichni naskákali do záchranného člunu. Ten se však převrátil. Robinson doplaval k pevnině jako jediný, ostatní se utopili.

Robinson se ocitl sám na neznámém ostrově. Nezbylo mu nic jiného, než se začít zabydlovat. Objevoval tajemství ostrova, nacházel nová zvířata a rostliny. Našel si vhodnou jeskyni, ve které bydlel. Zhotovil si oblečení, snažil se připravovat jídlo, udržoval oheň, obdělával kousek půdy, ochočil si několik zvířat, a tak se snažil v tom neznámu přežít.

V průběhu života na ostrově uviděl Robinson ztroskotanou loď, na které přežil pouze pes. Toho se Robinson ujal a z lodě využil mnoho zbraní i jiných předmětů. Stále zdokonaloval svůj příbytek.

Jednoho dne Robinson objevil cizí stopy v písku. Ty patřili lidojedům, kteří připlouvali na tento ostrov uspořádávat své rituály. Jednu oběť se mu podařilo zachránit díky své pušce. Jelikož tuto oběť zachránil pátého dne v týdnu, pojmenoval zachráněného jako Pátek. Pátek se brzy naučil anglicky a byl velice učenlivý. Lidojedi na tento ostrov pak přivezli oběti ještě jednou, ti pocházeli ze stejného ostrova jako Pátek. Robinsonovi s Pátkem se je podařilo zachránit, jeden z mužů byl Pátkův otec, druhý Evropan. Pomohli jim zotavit se a poté jeli zpět na ostrov i pro ostatní Evropany. Před tím ještě postavili společnými silami chatu.

Jednoho dne vysadili na ostrov tři muže, na jejichž lodi vypukla vzpoura. Robinson s Pátkem pomohli kapitánovi lstí poraziti vzbouřence. Za odměnu je oba vzali na palubu a odvezli do Anglie.

Po téměř 11 letech byl Robinson Crusoe konečně doma, kde zprvu navštívil svého strýce, aby se dozvěděl něco více o rodičích. Poté se setkal i s jeho matkou, otec byl již bohužel mrtev.

Do roka se Robinson i Pátek oženili. Robinson měl syna a dvě dcery, zatímco Pátek měl pět synů. Pátek se svou rodinou žil v Robinsonově prostorném domě. Robinson a Pátek byli obchodní společníci a snad v celé Anglii byl znám jejich obchodní dům.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha se mi celkem líbila. Má opravdu hezký a obsáhlý děj. Četla se mi poměrně dobře, ale něco mohlo býti napsáno spíše trochu jinak. Ale celkový sloh byl pěkný, stejně jako děj, který mne do sebe vtáhl opravdu bleskovou rychlostí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzitell, 01.12.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Robinson Crusoe (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)