ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

­­­­

Robinson Crusoe (7)

Nesmrtelný příběh o světoznámém trosečníkovi klade důraz na vlastnosti, bez nichž se člověk, jenž chce přežít v nebezpečných podmínkách, nedokáže obejít. A to ani v dnešní době. Odvaha, vytrvalost a zejména zdravý rozum hlavnímu hrdinovi rozhodně nechybí. Jinak by nedokázal přežít všechny strasti, které ho čekají...

HLAVNÍ A VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Hlavním hrdinou této knihy je Robinson Crusoe.

Vedlejší postavy:
Abd el Mámí - pirát, který držel Robinsona několik let v otroctví
Xury - Robinsonův kamarád, který mu pomohl utéct z otroctví
Pátek - Robinsonův kamarád, se kterým žil několik let na pustém ostrově
John Brown - člověk, jenž zachránil Robinsona z ostrova
pes Rek

OBSAH:

Kniha vypráví o studentovi, jehož velkým přáním bylo stát se námořníkem. Nedal na radu svého otce a jednoho dne nastoupil na loď do Londýna. Cestou loď ztroskotala a do Londýna dopluli na záchranných člunech. Tam se Robinson zdržel několik dní a poté se opět nalodil. Loď tentokrát směřovala do Afriky na guinejské pobřeží. Cestou je napadla pirátská loď Abd el Mámího a většina posádky byla zajata. V zajetí žil Robinson několik let, během kterých vykonával různé práce pro Abd el Mámího (staral se o květiny, lovil ptáky apod.). Později si získal takovou důvěru Abd el Mámího, že ho pouštěl i lovit ryby dál na moře. Jednoho dne toho Robinson využil a spolu s druhým otrokem Xurym se zbavili svého dozoru, zmocnili se člunu a uprchli. Zachránila je loď plující do Brazílie. K jeho smůle tato loď také ztroskotala. Robinson se octl úplně sám na pustém ostrově.

Kniha teď dlouze popisuje Robinsonův život na pustém ostrově, kde se učil jak přežít. Připomeňme si alespoň, že si postavil dům, pochytal volně žijící kozy, z jejichž mléka se naučil vyrábět sýr, máslo, tvaroh. Následně si založil vlastní políčka, na kterých si pěstoval kukuřici, obilí a časem mnoho dalšího. Pro sledování času, dnů a měsíců si vytvořil sluneční hodiny a kalendář.
Z jedné své procházky po pobřeží se vracel se psem, jehož našel u svého mrtvého pána a dal mu jméno Rek. Po nějaké době k ostrovu připluli na kánoích divoši. Robinson je sledoval zpovzdálí a čekal, co se bude dít. Netušil však, že tam přijeli divoši obětovat tři jejich muže. Robinson se je rozhodl zachránit. Po zahnání divochů střelbou se ujal jednoho ze zajatců. Dal mu jméno Pátek.

Dále tato kniha vypráví o začínajícím přátelství těchto dvou mužů. Pátek byl indián, a tak se Robinson rozhodl učit ho svému jazyku, všem svým zvykům a nově nabytým dovednostem - jako např. dojení koz, výrobě potravin, střelby ze zbraně, obdělávání polí a další. Začátky Robinson s Pátkem neměl jednoduché, ale po nějaké době se z nich stali nerozluční přátelé.
K ostrovu připlul koráb s piráty a zajatou původní posádkou v podpalubí. Tuto posádku se Robinsonovi a Pátkovi podařilo vysvobodit a společně se potom vrací do Robinsonovy rodné země. Po návratu do Yorku vyhledal Robinson svou rodinu, ze které zůstala naživu pouze jeho matka. Spolu s Pátkem se stali obchodníky, oženili se a založili si rodiny.

CITÁT Z KNIHY:

"Nemůžeme připíjet na lepší budoucnost bez mého drahého přítele Pátka."

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha mě velice zaujala, především jsme mohli poznat způsob života v cizích zemích, a co považuji za vůbec nejdůležitější, to byl vztah Robinsona s Pátkem. Člověk bez přátelství není tak šťastný. S přátelstvím člověk lépe překonává různé trable a životní problémy, je spokojený a má někoho, na koho se může spolehnout. Dále pak kniha popisuje schopnost a pracovitost Robinsona, a šílenou chuť do života i přestože se ocitl ve velmi těžké životní situaci. Byl schopen nezahynout a přežít. Podle mě to byl velice silný člověk.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Silvie Czaschová, 17.12.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Robinson Crusoe (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­