ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hora Josef (*08.07.1891 - †21.06.1945)

­­­­

Strom v květu

  • 1920
  • věnováno básníkově manželce Zdeně
  • ve sbírce se setkáváme se střetem vitalistických motivů, obdivem k civilizaci i sociálními motivy - vše navíc propojené s Horovou láskou k přírodě
  • v básníkovi zároveň rezonuje i zážitek první světové války, kterou sice prožil "jen" jako civilista, ale pochopitelně na něj měla tvrdý dopad
  • pro Josefa Horu je v celé jeho tvorbě typické, že soucítí s trpícími a je velmi empatický

Roku 1920 vydal Josef Hora svoji 2. sbírku s názvem Strom v květu, ze které je možné cítit vliv vitalismu, nadšení pro život i působení na smysly. Na druhé straně se zde již objevuje i pro Horu (zejména v pozdější tvorbě) typický motiv plynoucího času.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Fr. Borový v Praze roku 1920. Titulní kresba od V. H. Brunnera. Počet stran: 64.

STRUČNÝ OBSAH:

Jedná se o verše válečné doby (1915-1918). Básník bolestně pozoruje mravní a sociální poruchy, jež přinesla dlouhá válka.

"Jde chlípnost osmělená penězi, jež dali slabí, chudí, nazí. Jde, nad věrností lehce vítězí a nevěstkám své zlato hází." (Sodoma a Gomora)

"Lidé by nebyli zlí. Dav sytých jest krutý. Úskočné oči má zbabělé..." (Den jako svátek)

Básník si všímá také prvního období po válce. Je nadšen zázraky techniky (Most) a civilizace (Ulice; Vlak, jedoucí jarem), opíjí se věčným vířením a ruchem (Proměna) a projevuje nesmírnou, vděčnou radost ze silného života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 24.01.2023

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Hora - Strom v květuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­