ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hora Josef (*08.07.1891 - †21.06.1945)

­­­­

Deset let

Nejrozměrnější autorova básnická skladba představuje vizi světa deseti poválečných let - podává obraz světa probírajícího se z válečného vraždění a sleduje lidstvo na cestě za nadějí až k děsivé vidině nových katastrof.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Františka Borového v Praze roku 1929. Počet stran: 85.

OBSAH:

Básník se zamýšlí nad desetiletím, jež uplynulo od světové války, ale jeho bilance není radostná.

Minula čtyři léta válečných hrůz a přišlo období přepychu a ohromných zisků. Lidé opouštějí samotu svého nitra, spěchajíce za štěstím, a zastavují se prosebně u bran pobitých zlatem. Lidstvo nedošlo štěstí, o kterém snilo, nevykoupila je ani ruská revoluce...

"Zvadlá ratolest míru chutná zas skoralým chlebem, marnými modlitbami a krutými rty zlata."

Snad budoucnost bude lepší.

Ale muži v ní vidí nové války, ženy nové útrapy a nenávist; pouze děti se usmívají škarohlídství starých, vždyť budoucnost je jejich!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 03.02.2023

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Hora - Deset letMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­