ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hora Josef (*08.07.1891 - †21.06.1945)

   
­­­­

Šetřte láskou

Tento výbor z poezie básníka Josefa Hory objímá pět tematických okruhů: smyslové okouzlení světem a jeho dary, básníkovo aktivní vyrovnávání se s proměňující se sociální skutečností, jeho neopakovatelný vztah k ženě jako předmětu smyslové celoživotní touhy a láskyplné úcty, filozofické reflexe nad bytím člověka v čase a konečně vědomí jeho bytostné sounáležitosti s rodnou zemí.

VLASTNÍ NÁZOR:

Nejvíc se mi líbila část knihy nazvaná ČAS. Horova poezie jako taková se mi až tak moc nelíbí, ale musím uznat, že některé básně jsou skutečně krásné. Např. báseň:

Šli jsme kol celého světa

Vstávejte, jitra tichá,
o nichž jsem kdysi snil.
Pod okny řeka dýchá,
pták z kalicha růže by pil,

vítr by listoval knihou,
v níž za soumraku jsem čet,
a modrý dým, jenž byl tíhou,
v stříbrné světlo by vzlét.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 27.04.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Hora - Šetřte láskouMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­