ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hora Josef (*08.07.1891 - †21.06.1945)

­­­­

Bouřlivé jaro

  • 1923

Lyrická sbírka Josefa Hory z dvacátých let dvacátého století ve třech částech, jež je svým charakterem řazena mezi proletářskou poezii.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Františka Borového v Praze roku 1927 (2. vydání). Počet stran: 67.

OBSAH:

Sbírka, rozvržená na tři díly, vyjadřuje básníkovu pevnou víru ve šťastnou budoucnost.

První díl líčí neurovnané poválečné poměry; lituje osudu chudých, pozoruje sociální kontrasty ulice a ostře odsuzuje nezdravý, sobecký kapitalismus. Je potřeba novostavba světa.

"Bůh nicoty nechať svět roznese a začnem znova, znova. Blahoslavené znova."

Stroje, které měly být požehnáním a pojítkem lidstva, se změnily v jeho nepřítele. Naskýtá se otázka po smyslu života.

"Žít? Žít neznamená mít, ...žít neznačí už mít. O práci, o lásce, dětech sní město." - tvrdý shon po požitku by se měl zaměnit za lásku.

Druhý díl buduje představu nového typu člověka. Bude nesobecký, spravedlivý, pevný, ocelový a jemný.

"Nad světem, který horečkami šílí, útrpný k těm, kdo příliš slabí byli, do slunce stoupej! ...I jemný buď. Vždyť krásný jsi a zdravý."

Člověk budoucnosti se musí střežit tupého neplodného klidu, který by pohřbil jeho nesmrtelnou, nepotřebnou duši.

Třetí díl zdůvodňuje potřebu a další růst tohoto nového typu člověka. Odumírá starý svět, je nutno, aby přišlo jaro všem, protože dosud "tisíce brání tisícům viděti jaro v slunci žít."

Nesmírný je dosud lidský zármutek. Je zapotřebí síly k jeho přemáhání. Člověk splyne a rozplyne se pak v přírodě. A básník již vidí, jak "muži a ženy, sny, dělníci tančí v předtuše světa, který přichází..."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 31.01.2023

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Hora - Bouřlivé jaroMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­