ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hora Josef (*08.07.1891 - †21.06.1945)

­­­­

Jan Houslista

Jedná se o alegorickou báseň vydanou roku 1939 (tedy těsně po okupaci), která oslavuje český národ a zemi. Oslavné verše a láska k vlasti jsou však do značné míry zašifrované a mnohoznačné, jelikož všechna díla v té době musela projít fašistickou cenzurou, a nic, co by povzbuzovalo utlačovaný národ, nebylo vydáno.

DĚJ:

Příběh básně je velmi jednoduchý - houslista Jan se po letech vrací z ciziny zpátky do rodných Čech, i přestože se tam proslavil a vedl plnohodnotný život. Katalyzátorem, jenž uspíšil toto radikální rozhodnutí, byla smrt jeho ženy, s níž odešlo i poslední pojítko, které mu bránilo cizinu opustit. S návratem do Čech ale na Jana doléhá ještě těžší smutek a melancholie, protože vidí, že všichni lidé, které kdy miloval, odešli nebo zemřeli. Prochází se proto po krajině svého dětství s paní Katy, jež právě drží smutek za zesnulého přítele, společně vzpomínají na šťastné časy a tíživě si uvědomují zoufalost své situace. Pro Jana jsou východiskem a způsobem, jak se vypovídat ze svého žalu, housle, a proto uspořádá koncert, kam pozve i mnoho malých a chudých dětí, které jsou mu za to nesmírně vděčné a návštěvu koncertu považují za největší událost jejich dosavadního života. Celá báseň končí zamyšlením se nad váhou lidského života - Hora přemítá, nakolik může jedinec ovlivnit drtivé soukolí společnosti - a nezodpovězenou otázkou, co po nás zde na světě po naší smrti zůstane.

Jak kapky jsme se rozpršeli
a jako déšť jsme vsákli v zem.
To varhany se rozezněly
velikonočním akordem.
Byla jsi? Byl jsem? Nyní jsem,
a jsme, dvě větve, ohni vzaté.

Můžeme říci, že v případě díla Jan Houslista se jedná o lyrizovanou prózu - důležitý není ani tak děj jako pocity a obrazy, které Hora přináší v jednotlivých "verších", zároveň má celé dílo grafickou podobu básně. Silně pociťujeme melancholický ráz a zádumčivé ladění celého dílka.

Hora si ale také uvědomoval, že pokud člověk toužil rozvíjet svůj talent a ambice, musel zákonitě z vlasti odejít, protože podmínky, jež zde panovaly, nepřály výjimečným jedincům a celkově snaze něčeho dosáhnout, realizovat se. Zároveň také poukazuje na udavačství a zrádce, kteří ve snaze vydobýt pro sebe lepší podmínky, mnohokrát donášeli na lidi pracující v odbojových a uměleckých organizacích. Jasný je zde i motiv cenzury, kdy Hora jasně říká, že jakákoliv umělecká činnost se tehdy musela podrobovat kontrole, a pokud dílo nevyhovovalo režimu, nikdy se nedostalo mezi lidi. Ústy Janova profesora hry na housle se k celé situaci vyjadřuje:

"Co doma, Jene? Jenom bída..."
se vrací profesorův hlas,
"tu každý druhův úspěch hlídá,
tak mnoho, mnoho je tu nás.
A z orla za chvíli je plaz.
Plaz mistrem zve se. Zvou ho mistrem.
A brzy v mozku jeho bystrém
umění řídne jako vlas."

Jan Houslista je útlé dílko vyjadřující hluboký smutek nad úpadkem, který vyvolala válka a nacistická nadvláda. Tklivá báseň hovořící o niterných pocitech, které byly společné většině obyvatel tehdejších Čech.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 31.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Hora - Jan HouslistaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­