ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

O myších a lidech (9)

Proslulá novela známého amerického autora líčí baladický příběh dvojice potulných zemědělských dělníků, jejich sen o malém hospodářství, na které si chtějí vydělat a ušetřit nádenickou prací na ranči, a tragický konec...

ÚVOD:

Jedná se o novelu ukazující nám Ameriku 30. let 20. století. Podle Johna Steinbecka se jednalo o pokus napsat hru, která se dá číst, nebo o román, který se dá hrát. A opravdu se tento příběh dočkal divadelního provedení. O myších a lidech je celosvětově oblíbené. Název O myších a lidech vychází z citátu, který Steinbeck použil pro svůj záměr.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

John Steinbeck je velkým americkým spisovatelem 1. poloviny 20. století. Je nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Pocházel z chudého prostředí (sociálně slabšího). Jeho životní osudy se stávají častými náměty pro jeho prózu. Jeho prvním dílem byly Nebeské pastviny vydané roku 1932. Mezi jeho další známá díla patří: Hrozny hněvu, Na východ od ráje, Toulky s Charleym.

NÁMĚT:

Příběh plný přátelství mezi Georgem, dělníkem, a duševně zaostalým, Lenniem.

STYL A UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Er-forma, obecná a hovorová čeština, slang, dialog, vyprávěcí slohový postup, jednoduchost bez skrytých podtextů, bez úvah, vykreslení doby 30. let 20. století v Americe.

HLAVNÍ POSTAVY:

George - hodný, obětavý, toužící po spokojeném životě; i když se na Lennieho často zlobí a vyčítá mu, že se o něho musí starat, má ho ve skutečnosti velice rád
Lennie - působí dobráckým dojmem, je velmi pracovitý - "udělá, co se mu řekne"; je ale duševně nemocný; jeho postava je tedy velice naivní, dětinská; navíc se jedná o hromotluka, který neovládá svou sílu, jež se mu nakonec stává osudnou; má svůj sen o šťastném životě, ale ten se bohužel nevyplní...
Curley - žárlivý, zakomplexovaný, agresivní mladý muž, snažící se vynutit si autoritu pomocí síly
Curleyova žena - krásná, vyzývavá, nepříliš inteligentní; pod slupkou svůdné ženy se však skrývá osamělá bytost, které chybí láska a která musí žít život, o jaký nestojí

DĚJ:

Příběh dvou mužů-kamarádů, kteří se vydávají na cestu za prací. Nakonec nalézají ranč, kde je zaměstnají. Lennie, duševně nemocný, a George touží po svém vlastním domě se zahradou a zvířaty. Snaží se na vše vydělat. Curlyova žena se ovšem pokusí Lennieho svést. Ten se zakouká do jejích vlasů a snaží se je osahat. Lennie, který si neuvědomuje svou sílu, se ji snaží umlčet, ale zabíjí ji. Následně je na něj uspořádán "hon" a on se schovává. George ho nalézá jako první a zabíjí jej, svého jediného kamaráda...

VLASTNÍ NÁZOR:

Po přečtení poslední stránky mi naskočily slzy do očí. Velice působivý příběh, jenž opravdu dokáže zapůsobit na city člověka, i přestože ho nezajímá Amerika 30. let a život v ní. John Steinbeck opravdu věděl jak na své čtenáře. Nejvíce mě dojímala postava Lennieho, který byl mentálně postižený a kterého nám je celý příběh líto, i když dokázal zabít. Zastřelením Lennieho George dokazuje své velké přátelství, jež k němu choval.

KONTEXT:

Americká próza 1. poloviny 20. století:
Ernest Hemingway - Stařec a moře
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby

CITÁT Z KNIHY:

"Takovej člověk, co chodí jako my dělat po rančích, je na tom světě opuštěnej jako kůl v plotě. Neví, co je to rodina.
Neví, co je to vlastní kout. Přijde na ranč, vydře si těch pár šestáků a pak se sebere do města a tam ty svý šestáky rozfofruje, a netrvá to nikdy dlouho, a vláčí kostru zase na jiným ranči. Takovej člověk ti nemá, nač by se moh těšit."
Lennie byl celý šťastný. "To je ono - to je ono! A teď povídej, jak je to s náma."
George vykládal dál: "S náma je to jiný. My máme před sebou budoucnost. My si máme s kým promluvit, a to dělá moc. My nemusíme vysedávat po putykách a rozhazovat tam šestáky, jako takový, co nemají kam jít Takový, když se dostanou do kriminálu, tak tam můžou třeba zcepeně, a ani pes po nich neštěkne. Ale s náma je to jiný."
Tu mu Lennie vpadl do řeči: "Ale s náma je to jiný. A proč? Protože... protože já mám tebe - a o mě se staráš ty, a ty máš mě - a o tebe se starám já. Proto." Blaženě se rozesmál. "Povídej, Georgi, dál."
"Jednoho krásnýho dne si dáme svoje šestáky dohromady a koupíme si maličkej domeček s ňákým tím kouskem pole a krávu a pár prasat a..."
"A budeme mít všecko, co hrdlo ráčí," rozjásal se Lennie. "A budeme si držet králíky. Povídej dál, Georgi! Co všecko budem mít na zahrádce, a o těch králících v kotcích, o tom, jak v zimě bude pršet, a o těch kamínkách, a o tý smetaně na mlíce, co se skoro ani nedá prorazit. Povídej mi o tom, Georgi!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 08.10.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­