ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

   
­­­­

O myších a lidech (9)

Proslulá novela známého amerického autora líčí baladický příběh dvojice potulných zemědělských dělníků, jejich sen o malém hospodářství, na které si chtějí vydělat a ušetřit nádenickou prací na ranči, a tragický konec...

ÚVOD:

Jedná se o novelu ukazující nám Ameriku 30. let 20. století. Podle Johna Steinbecka se jednalo o pokus napsat hru, která se dá číst, nebo o román, který se dá hrát. A opravdu se tento příběh dočkal divadelního provedení. O myších a lidech je celosvětově oblíbené. Název O myších a lidech vychází z citátu, který Steinbeck použil pro svůj záměr.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

John Steinbeck je velkým americkým spisovatelem 1. poloviny 20. století. Je nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Pocházel z chudého prostředí (sociálně slabšího). Jeho životní osudy se stávají častými náměty pro jeho prózu. Jeho prvním dílem byly Nebeské pastviny vydané roku 1932. Mezi jeho další známá díla patří: Hrozny hněvu, Na východ od ráje, Toulky s Charleym.

NÁMĚT:

Příběh plný přátelství mezi Georgem, dělníkem, a duševně zaostalým, Lenniem.

STYL A UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Er-forma, obecná a hovorová čeština, slang, dialog, vyprávěcí slohový postup, jednoduchost bez skrytých podtextů, bez úvah, vykreslení doby 30. let 20. století v Americe.

HLAVNÍ POSTAVY:

George - hodný, obětavý, toužící po spokojeném životě; i když se na Lennieho často zlobí a vyčítá mu, že se o něho musí starat, má ho ve skutečnosti velice rád
Lennie - působí dobráckým dojmem, je velmi pracovitý - "udělá, co se mu řekne"; je ale duševně nemocný; jeho postava je tedy velice naivní, dětinská; navíc se jedná o hromotluka, který neovládá svou sílu, jež se mu nakonec stává osudnou; má svůj sen o šťastném životě, ale ten se bohužel nevyplní...
Curley - žárlivý, zakomplexovaný, agresivní mladý muž, snažící se vynutit si autoritu pomocí síly
Curleyova žena - krásná, vyzývavá, nepříliš inteligentní; pod slupkou svůdné ženy se však skrývá osamělá bytost, které chybí láska a která musí žít život, o jaký nestojí

DĚJ:

Příběh dvou mužů-kamarádů, kteří se vydávají na cestu za prací. Nakonec nalézají ranč, kde je zaměstnají. Lennie, duševně nemocný, a George touží po svém vlastním domě se zahradou a zvířaty. Snaží se na vše vydělat. Curlyova žena se ovšem pokusí Lennieho svést. Ten se zakouká do jejích vlasů a snaží se je osahat. Lennie, který si neuvědomuje svou sílu, se ji snaží umlčet, ale zabíjí ji. Následně je na něj uspořádán "hon" a on se schovává. George ho nalézá jako první a zabíjí jej, svého jediného kamaráda...

VLASTNÍ NÁZOR:

Po přečtení poslední stránky mi naskočily slzy do očí. Velice působivý příběh, jenž opravdu dokáže zapůsobit na city člověka, i přestože ho nezajímá Amerika 30. let a život v ní. John Steinbeck opravdu věděl jak na své čtenáře. Nejvíce mě dojímala postava Lennieho, který byl mentálně postižený a kterého nám je celý příběh líto, i když dokázal zabít. Zastřelením Lennieho George dokazuje své velké přátelství, jež k němu choval.

KONTEXT:

Americká próza 1. poloviny 20. století:
Ernest Hemingway - Stařec a moře
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby

CITÁT Z KNIHY:

"Takovej člověk, co chodí jako my dělat po rančích, je na tom světě opuštěnej jako kůl v plotě. Neví, co je to rodina.
Neví, co je to vlastní kout. Přijde na ranč, vydře si těch pár šestáků a pak se sebere do města a tam ty svý šestáky rozfofruje, a netrvá to nikdy dlouho, a vláčí kostru zase na jiným ranči. Takovej člověk ti nemá, nač by se moh těšit."
Lennie byl celý šťastný. "To je ono - to je ono! A teď povídej, jak je to s náma."
George vykládal dál: "S náma je to jiný. My máme před sebou budoucnost. My si máme s kým promluvit, a to dělá moc. My nemusíme vysedávat po putykách a rozhazovat tam šestáky, jako takový, co nemají kam jít Takový, když se dostanou do kriminálu, tak tam můžou třeba zcepeně, a ani pes po nich neštěkne. Ale s náma je to jiný."
Tu mu Lennie vpadl do řeči: "Ale s náma je to jiný. A proč? Protože... protože já mám tebe - a o mě se staráš ty, a ty máš mě - a o tebe se starám já. Proto." Blaženě se rozesmál. "Povídej, Georgi, dál."
"Jednoho krásnýho dne si dáme svoje šestáky dohromady a koupíme si maličkej domeček s ňákým tím kouskem pole a krávu a pár prasat a..."
"A budeme mít všecko, co hrdlo ráčí," rozjásal se Lennie. "A budeme si držet králíky. Povídej dál, Georgi! Co všecko budem mít na zahrádce, a o těch králících v kotcích, o tom, jak v zimě bude pršet, a o těch kamínkách, a o tý smetaně na mlíce, co se skoro ani nedá prorazit. Povídej mi o tom, Georgi!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 08.10.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (9)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)