ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

O myších a lidech (3)

Doba a místo děje: 30. léta 20. století, farma v salinaském údolí poblíž města Soledad

DĚJ:

Hlavními hrdiny této novely jsou dva muži - dělníci.
Duševně postižený Lennie Small byl vychováván svou tetou Klárou a po její smrti se ho ujal jeho kamarád George Milton. Stal se jeho ochráncem a snažil se vždy urovnat problémy, které Lennie občas nechtěně způsobil.
Lennie měl rád hebké věci a rád se jich dotýkal. Často hladil myši a jiná zvířátka, ale protože měl velkou sílu, vždy je neúmyslně usmrtil.
Lennie a George putovali společně za prací na farmu poblíž Soledadu. Zde se seznámili s dalšími dělníky, kteří tam pracovali.
Oba muži snili o tom, že až vydělají dostatek peněz, pořídí si malé hospodářství. Lennie se těšil, že se bude starat o králíky s jemnou srstí.
Později se svým nápadem seznámili starého uklízeče jménem Candy, který přišel o část ruky. Ten měl naspořené nějaké peníze, a tak se domluvili, že si časem společně koupí domek se zahradou.
George tušil, že by Lennie mohl způsobit nějaké problémy. Už jednou totiž museli utéct z města, protože si Lennie chtěl pohladit šaty jedné dívky a ona ho obvinila ze znásilnění. Řekl mu proto, že kdyby se něco stalo, má se schovat ve vrbách poblíž řeky a on pak pro něj zajde...

Syn majitele farmy Curley se rád pral a často vyvolával konflikty. Jednou napadl i Lennieho. Ten nejprve na jeho útok nereagoval, ale pak mu téměř rozdrtil ruku.
Curley byl čerstvě ženatý, ale jeho žena s ním nebyla šťastná. Byla velmi krásná, a tak často koketovala s dělníky a snažila se upoutat jejich pozornost.
Lennie dostal malé štěňátko, ale mazlil se s ním tak intenzivně, že ho nechtěně zabil. Pak za ním do stáje přišla Curleyova žena a vyprávěla mu o svém nepovedeném životě. Chtěla se stát herečkou, ale nakonec si musela vzít muže, kterého neměla ráda. Lennie jí vyprávěl o své zálibě v hebkých věcech, a tak mu dovolila, aby si pohladil její vlasy.
Lennie byl jako u vytržení a stiskl její kadeře tak silně, že žena začala křičet. Lennie se polekal, zacpal jí pusu a zatřásl s ní tak silně, že jí zlomil vaz.
Když viděl, co provedl, utekl se schovat k řece, jak mu to poradil George...
Když Curley zjistil, co se stalo, rozhodl se Lennieho najít a zastřelit. George chtěl svého přítele ušetřit bolesti, a proto za ním šel k řece, kde mu vyprávěl o jejich společném snu, a když byl Lennie otočený zády, střelil ho do týla...

HLAVNÍ POSTAVY:

George - hodný, obětavý, toužící po spokojeném životě. I když se na Lennieho často zlobí a vyčítá mu, že se o něho musí starat, má ho ve skutečnosti velice rád.
Lennie - působí dobráckým dojmem, je velmi pracovitý - "udělá, co se mu řekne". Je bohužel hodně naivní a hloupý, chová se jako malé dítě a ze spousty věcí nemá rozum. Mám svůj sen o šťastném životě, ale ten se bohužel nevyplní. Ačkoliv to asi není jeho záměr, chová se místy docela sobecky a také umí citově vydírat. To se ale asi dá přičíst jeho mentálnímu postižení.
Curley - žárlivý, zakomplexovaný, agresivní mladý muž, snažící se vynutit si autoritu.
Curleyova žena - krásná, vyzývavá, nepříliš inteligentní. Pod slupkou svůdné ženy se však skrývá osamělá bytost, které chybí láska a která musí žít život, o jaký nestojí.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor zachycuje, jak se lidský sen může v okamžiku rozpadnout.
Píše o důležitosti přátelství, o samotě a také o lásce.
V této novele velmi dobře zachytil Ameriku třicátých let, například rasismus a odměřené vztahy bílých k černochům.

VLASTNÍ NÁZOR:

Novela "O myších a lidech" se mi líbila. Čte se velmi dobře, protože hlavními postavami jsou dělníci a tomu odpovídají jednoduché dialogy.
V knize jsem našel několik krásných myšlenek a místy byl děj opravdu zajímavý, v závěru jsem měl slzy v očích.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 20.08.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­