ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

O myších a lidech (divadelní představení)

Celý příběh je o dvou mužích jmény Lennie a George. Toulali se krajinou a hledali farmu, kde se chtěli ucházet o práci. Lennie byl podle všeho blázen. Byl celý pomatený, choval se jako malé dítě. Velmi rád se dotýkal hebkých věcí, proto chytal myšky a hladil si je, jenže vždy je svou silou nechtěně zabil.
Ucházející práci dostali, ovšem pod podmínkou, že když Lennie něco provede, ihned "poletí". Na farmě bylo poměrně rušno. Správce statku měl syna Karliho, který se před nedávnem oženil s krásnou mladou dívenkou. Ta se cítila sama, manžel na ni neměl moc času, a proto si chtěla povídat s ostatními muži na farmě, což se samozřejmě nelíbilo žárlivému Karlimu, tudíž se na farmě stále něco dělo.
Lennie, George a mrzák Candy si plánovali, že si koupí svou vlastní farmu, kde budou žít, budou tam mít svojí zahrádku a na přání Lennieho hebké králíčky, o které se bude starat. Realizace tohoto snu nebyla nemožná, naopak vše vypadalo dobře. Lennie však vše zmařil. Když jednou George s chlapama odjel do města a on zůstal na farmě, šel do stodoly, kde měl své vlastní štěně. Hladil si ho a omylem ho zabil. Vtom se tam objevila mladá Karliho žena. Lennie se zprvu bál s ní mluvit, protože mu to George zakázal, ale netrvalo dlouho a dívka ho uchvátila. Když mu ukazovala své hebké vlasy a chtěla, aby si na ně sáhnul, Lennie neodolal. Byly tak hebké a on se jich nechtěl pustit. "Mazlil" se s nimi. Dívka začala křičet a bránit se. Lennie se polekal. Nevěděl, co má dělat, ale rozhodně ho nenapadlo ji pustit, chtěl ji jen umlčet - místo toho jí omylem zlomil vaz. Byl zmatený, tohle přece nechtěl, ale stalo se to a on musel utéct.
Když se našla dívčina mrtvola, všem bylo jasné, kdo to udělal. Rozčilený Karli a ostatní muži se ihned vydali Lennieho hledat a posléze ho zastřelit. George šel s nimi. Našel Lennieho jako první a zastřelil ho sám. Věděl, že mu jeho přítel důvěřuje a nechtěl, aby byl deprimován ostatními a aby umíral bolestivě. Nechtěl ho zabít, ale byl si jist, že je to správné, že Lennie je svým způsobem nebezpečný a takhle bude mít aspoň bezbolestnou smrt.

VLASTNÍ NÁZOR:

Zpočátku mi tento příběh připadal docela nezáživný, ale ke konci nabral rychlého spádu a alespoň já jsem jeho rozuzlení vůbec nečekala. Lennie byl blázen, a choval se jako malé dítě, to určitě ano, ale i on potřeboval lásku od ostatních. George byl jeho přítel, staral se o něj, byl vlastně to jediné, co Lennie měl, ale nebyl pro něj vším. Lásku, kterou Lennie u svého přítele nenalezl, hledal ve zvířatech, v těch heboučkých stvořeních. George Lennieho zabil vlastně "pro jeho dobro", někdo by to tak jako tak musel udělat a George nechtěl, aby se Lennie vylekal ostatními. Měl ho velice rád, ale zabít ho musel - věděl, že je nebezpečný...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sakinka, 26.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (divadelní představení)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­