ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

Hrozny hněvu (2)

Sociálně kritický román, který se řadí k nejúspěšnějším autorovým dílům, byl přeložen do 12 jazyků.

Děj se odehrává v polovině 30. let 20. století ve Spojených státech, za doby velké hospodářské krize. V důsledku velkovýroby a dlouhého sucha se farmáři zadlužili u bank, které jim poté zabraly půdu a vyhnaly je z vlastních domovů. Tisíce rodin bylo nuceno vystěhovat se a hledat práci v jiných státech, hlavně v Kalifornii.

Celý děj knihy se točí kolem rodiny Joadů. Tu tvoří dědeček, babička, máma, táta, strýc Jan, dcera Róza Sáronská a její manžel Connie, synové Alem (Al), Noe, Tom a děti Rutička a Vinfield.

Děj začíná, když se Tom vrací domů z věznice, kde si odpykával trest za vraždu kamaráda (v sebeobraně), ale byl propuštěn za dobré chování na podmínku. Po cestě potkává bývalého kazatele Jima Casyho, který se k němu připojí. Když přichází k domu, kde všichni bydleli, zjišťuje, že je prázdný. Nemůže pochopit, co jeho rodinu dostalo z domku, ale hlavně, co je vyhnalo od pole. Objevuje se soused a vypráví mu, že celá vesnice musela zastavit půdu bance, a ta po nich chce peníze, nebo půdu. A jelikož byla špatná úroda a lidé nemají peníze, musí zkusit štěstí jinde. Mezi vesničany se objevily letáky, že v Kalifornii, která je sice daleko, je hodně práce. Dále se dovídá, že jeho rodina se odstěhovala ke strýci Janovi. Když dojde k domu, kde se nachází Tomova rodina, všichni jsou z jeho příchodu nadšeni. Rodina se právě chystá k odjezdu do Kalifornie. Všechny své věci, které potřebovali k životu, naložili na nákladní auto a vyrazili.

Situace v Kalifornii je stejně žalostná jako všude jinde.

Již při této cestě za novým životem jsou krutě zkoušeni. Nejprve umírá dědeček (nedokázal se rozloučit s půdou, na které pracoval celý život) a později babička. Přesto přijíždějí do Kalifornie. Rodina bydlí v otřesných táborech, trpí hlady. Místní lidé je navíc nenávidí, protože jim berou jejich práci, přistěhovalci jsou ochotni pracovat levněji než ostatní. Jednoho dne do tábora přijíždí velkostatkář, který zde nabízí práci. Jeho strategie je stejná jako u ostatních: říci o práci co nejvíce lidem, nalákat 5x víc lidí než potřebují a pak najmout tu pětinu, která bude pracovat za nejnižší možnou mzdu. Tato troufalost rozdráždí Tomovu výbušnost a dojde k potyčce, při které je zraněn 1 policista. Vinu na sebe bere kazatel Casy.

Rodina se vydává do vládního tábora a dále se rozpadá. Odchází Connie (manžel Rózy), která je těhotná. V tomto táboře nejsou šerifové, kteří vytváří konflikty. V táboře nezůstávají dlouho, protože zde není moc práce. Pokračují dále. Na cestě z tábora potkají velkostatkáře, který jim nabídne práci na farmě v ovocných sadech. První den si vydělají trochu peněz, protože mzdy jsou zde vyšší než obvykle a tak mají pocit, že by všechno mohlo být zase lepší. Skutečnost je ale taková, že mzdy jsou vyšší proto, aby se zaměstnavatelům podařilo rozehnat stávku. Už při příjezdu si všichni všimli davu, který stál kolem brány a proto se Tom v noci nenápadně vytratí z tábora a zjistí, že ten dav jsou stávkující česači. Mezi nimi je i Casy, který je jejich vůdce. Tom se od něj dovídá, že až se farmářům podaří rozehnat stávku, budou mzdy zase poloviční. Náhle je však přepadnou hlídači a Casy je zabit. Tom zabije vraha Casyho, je zraněn v obličeji a utíká. Celá rodina musí odejít, protože všude hledají neznámého vraha, který má pohmožděný obličej. Proto se Tom musí začít skrývat. Nejprve chce odjet sám, ale máma to nedovolí, a tak se nakonec rodina vydává hledat novou práci. Rodina přijíždí na farmu, kde se češe bavlna. Tom se ale musí schovávat v křovinách u vody, kam mu máma nosí každý den jídlo. Zbytek rodiny zatím přežívá ve starém vagónu. Bohužel se Ruthie prořekne před dětmi o Tomově vraždě a Tom musí zmizet.

Po jeho odchodu přichází období dešťů, které způsobí obrovské záplavy. Nakonec déšť zatopí celou planinu, kde jsou vagóny. Mezitím Róza porodí mrtvé dítě. Protože voda stále stoupá, nezbývá nic jiného, než se přesunout jinam. Nacházejí starou boudu, kde najdou dítě a hladem umírajícího starce. Róza Saronská jej nasytí svým mateřským mlékem a zachraňuje ho před smrtí.

Autor zde vyobrazuje otřesnou hlubokou ekonomickou krizi sužovanou nezaměstnaností a hladomorem, v níž se střetávají boháči s miliony chudých. Kapitoly jsou rozděleny na obecné a konkrétní. V obecných jsou filozofické úvahy, zabývající se zpravidla sociálními skutečnostmi. Kapitoly konkrétní se zabývají příběhy rodiny Joudů. Jsou plné dialogů, které ve světové literatuře nemají obdoby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýnka, 05.01.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - Hrozny hněvu (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)