ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

O myších a lidech (4)

- Albatros, Praha 1988

STRUČNÝ OBSAH:

Dva dělníci přicházejí pracovat na farmu - George Milton a slabomyslný Lennie Small. Lennie má zálibu v hlazení hebkých věcí, což většinou končí špatně, jelikož nemá cit. George ho v této věci kontroluje a usměrňuje. Manželka šéfa farmy dovolí Lenniemu pohladit si její krásné vlasy, avšak Lennie ji hladí tak drsně, že jí zlomí vaz. George chce Lennieho ochránit před trestem, který ho určitě stihne, proto svého přítele zastřelí.

VLASTNÍ ZAMYŠLENÍ A ÚVAHA:

Autor zachycuje, jak se lidský sen může v okamžiku rozpadnout. Píše o důležitosti přátelství, o samotě a také o lásce. V knize jsem našla několik krásných myšlenek a místy byl děj opravdu zajímavý, v závěru jsem měla slzy v očích.
V čem tkví krása Myší a lidí? Mě samotnou nejvíce nadchlo střídání typů dějů, také krásné ztvárnění postav a celková melancholičnost závěru. Steinbeck občas popisuje postavy, jejich mluvu, rysy, někdy zabředne do strhujícího vyprávění děje, ale také dokáže výborně podat dětskou mentalitu Lennieho, tak až ho musí být každému - v určitých pasážích - líto. Je to strhující povídka s pěkně zpracovaným smutným závěrem. Velmi dobře zachytil Ameriku třicátých let, například rasismus a odměřené vztahy bílých k černochům.
Co se týče jazyka, setkáváme se s hovorovou i spisovnou podobou. Věty nejsou dlouhé ani příliš složité, proto se v knize snadno orientujeme, rozumíme ději v celé jeho šířce a víme, co chtěl Steinbeck určitými myšlenkami říci. Neobjevují se ani složitá, nesrozumitelná, archaická nebo knižní slova, takže i z této stránky můžu říct, že je kniha jednoduchá. Viděla jsem i její filmovou adaptaci v hlavní roli s Johnem Malkovichem, ale s prožitkem, který jsem měla z knihy, se to nedá vůbec srovnávat.
Román "O myších a lidech" se mi líbil. Čte se velmi dobře, protože hlavními postavami jsou dělníci a tomu odpovídají jednoduché dialogy. Knihu bych určitě doporučila každému, protože v ní jsou situace humorné i skličující a je to kniha ze života. Myslím, že je dobré si ji přečíst nejen k maturitě.

CITÁT Z KNIHY:

Lennieho ohromné prsty ji začaly hladit po vlasech.
"Ale abyste mi je nerozcuchal."
"Jé, to je hezký," liboval si a trochu víc přitlačil. "Jé, to je hezký!"
"Dejte přece pozor, vždyť mi je rozcucháte." A pak už rozzlobeně: "Nechte toho už, budu celá rozcuchaná!"
Uškubla hlavou na stranu, a Lennieho prsty se jí na vlasech sevřely a nechtěly pustit. "Pusťte! Tak už pusťte!"
Lennie se vyděsil. Obličej se mu zkroutil. Vtom zaječela, a jeho druhá ruka jí přikryla ústa a nos a sevřela se. "To ne, prosím vás," žadonila. "nechte toho, prosím vás. George se bude zlobit."
Škubala se mu divoce pod rukama. Nohama tloukla do sena a hleděla se mu vykroutit; zpod ruky mu vycházelo zastřené ječení. Lennie se hrůzou rozplakal a začal ji prosit: "Jé! Tohle mi prosím vás, nedělejte. George pak řekne, že jsem něco proved. A nedovolí mi opatrovat králíky."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabča Opatřilová, 28.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­