ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

Pláň Tortilla

Kniha "Pláň Tortilla" je právě tím dílem, které založilo Steinbeckovu literární slávu. Tato novela byla vydána poprvé roku 1935 a radikálně se liší od pozdějších Steinbeckových děl jak po formální stránce, tak námětově.

DĚJ:

Kniha přináší humorné epizody ze života těch nejchudších pobudů, opilců a zlodějů - takzvaných paisanos. Tito lidé bydlí ve slumu Monterey, který se nazývá Pláň Tortilla. Také Dannyho přátele patří k těm nejchudším z nejchudších, což ale neznamená, že by si odpírali některé životní radosti. Jsou vynalézaví v nacházení nezištných a přátelských pohnutek pro své lumpárny - a naopak, dobrý skutek většinou dokážou udělat jen cestou krádeže či podvodu.
"Pláň Tortilla" je psaná formou krátkých povídek ze života Dannyho přátel, které ale neústupně plynou a ústí v tragický závěr. Zajímavý je například příběh Pirátova nastěhování se do domu Dannyho přátel. Pirát byl pošetilec, který nadevše miloval své psy. Říkalo se o něm, že má v nedalekém borovém lesíku zakopaný neuvěřitelný poklad, protože každý den svědomitě prodával za čtvrťák smolné dříví na podpal a nikdy neutratil ani halíř. Dannyho přátelé se proto rozhodli, že poklad získají pro svého nejmilejšího kamaráda Dannyho, který jim laskavě poskytuje přístřeší. Když ale zjistili, že Pirát šetří svoje čtvrťáky na zlatý svícen pro svatého Františka z Assisi jako projev vděčnosti za to, že zázrakem uzdravil jeho nemocného pejska, zželelo se Dannyho přátelům nebohého podivína a vzali ho mezi sebe.
Celá kniha končí tragicky ve chvíli, kdy se Danny, který záhadně ztratí chuť do života, zabije pádem z patnácti metrů po divokém večírku, který pro něj uspořádají jeho přátelé, aby mu ukázali, že život může být i radostný a krásný. Po pohřbu opuštění Dannyho přátelé demonstrativně spálí dům, kde společně přebývali, zničí tak poslední pouto, které je drželo pohromadě a odchází každý sám jiným směrem.

CITÁT Z KNIHY:

Danny se napřímil. Hlavou se prý málem dotýkal stropu. "No dobře. Půjdu teda za tím jediným, kdo se umí rvát. Najdu si nepřítele, kterej je Dannyho hoden..."
Slyšeli, jak venku burácí jeho výzva. Slyšeli, jak vzduchem sviští noha od stolu jako meteor. Slyšeli, jak po dvorku duní jeho kroky. Načež z rokle za domem zaslechli tak strašlivou odpověď na jeho výzvu, že jim páteř v těle povolila jak stone řeřichy spálené mrazem. Slyšeli, jak Danny zaútočil. Zaslechli jeho poslední pronikavý výkřik vzdoru - a pak pád těla. Načež bylo ticho.

Steinbeck prezentuje Dannyho a jeho přátele jako hrdiny ne nepodobné králi Artušovi a rytířům od Kulatého stolu. Vždycky drží při sobě, brání a chrání jeden druhého a přátelství je jim tou nejcennější věcí v životě, kterou svou hodnotou nemůže překonat ani pomíjivá ženská láska. Na Pláni Tortille je tato skupinka něco jako živoucí legenda. V duchu této mytizace pokračuje i vyprávění o Dannyho smrti. Všichni obyvatelé Pláně Tortilly totiž mají za to, že Dannyho zabil sám ďábel, ne že opilý spadl do propasti a zabil se pádem.

Čím se "Pláň Tortilla" rapidně liší od pozdějších Steinbeckových děl je především jazyk. Je hravý, žertovný a odlehčený, plný nespisovných výrazů, zdrobnělin a vymyšlených slov, např. pipinky = slepice, pumprdlíček, prcínka božího prasátka = šunka, šábnout atd.
Jedná se o žertovnou knížku s hlubším podtextem, která mimo jiné skrytě upozorňuje na nesmyslnost války, protože bohapusté a nelidské zabíjení maří tak drahý čas našich omezených životů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 13.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - Pláň TortillaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­