ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

O myších a lidech (11)

  • novela

Příběh dvou námezdních zemědělských dělníků, jehož základem je lidskost a snaha dobrat se pohnutek v jednání člověka.
Novela O myších a lidech je poetickým vyprávěním o touze člověka po nesmrtelnosti, o přátelství a velké sebeobětované lásce.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Kalifornie, 1. polovina 20. století.

DĚJ:

Lennie a George jsou námezdní dělníci, chodí od ranče k ranči a hledají práci. Lennie je mentálně postižený a George se o něj stará. Jednoho dne dojdou k ranči Curleyových. Majitel je přijme a oba dva začínají pracovat. Mají ovšem problémy s majitelovým synem - nemá rád Lennieho, protože mu závidí, že je velký. Lennie a George mají sen o vlastním ranči, kde se Lennie bude starat o králíky. Na ranči, kde pracují, potkávají Candyho, starého muže se starým psem, který ovšem s jejich snem sympatizuje a nabídne své vydělané peníze, aby si mohli koupit pozemek. Díky tomuto činu dostává jejich sen nový směr - naději splnění. Mladý Curley vyprovokuje Lennieho a on mu v souboji rozdrtí ruku. Curleyho manželka se začne Lenniemu vnucovat a nechá ho pohladit si její vlasy, to se jí však stane osudným, protože Lenniemu natolik uhranuly, že je chce laskat víc a víc, což se Curleyho manželce samozřejmě přestává líbit. Začne křičet. Lennie nechce problémy, a tak jí zlomí vaz. O tomto jeho činu se následně dozvídá mladý Curley a chce Lennieho zlynčovat. George ukradne na ranči pistoli a běží do Lennieho úkrytu, kde mu začne vyprávět o jejich vysněném ranči, při čemž ho zastřelí (zezadu).

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Lennie - mentálně postižený námezdní dělník; hloupý; dělá vše, co se mu řekne; pilně pracuje; je urostlý a silný, má rád hebké věci a mláďata; má sen, že jednou bude mít s Georgem vlastní farmu a bude tam pěstovat králíky
George - námezdní dělník; stará se o Lennieho; malý, pracovitý, chytrý, někdy je na Lennieho trochu zlý, ale ve skutečnosti ho má rád; má taky sen o farmě

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Novela poukazuje na rasismus, touhu po majetku a hospodářskou krizi na americkém Jihu.

MOTIV:

Autor měl mnoho profesí (hlavně jako dělník), což ho inspirovalo v tvorbě. Rovněž jsou pro něj typická díla zasazená do oblasti Kalifornie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacass, 21.05.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­