ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

Hrozny hněvu

Kniha vznikla roku 1939. Tom Joad, hlavní představitel, byl čtyři roky ve vězení a když se vracel domů do své rodné Oklahomy, našel dům prázdný. Cestou potkal kazatele Casyho a nějaký člověk jim řekl, že Joadovým banka zabrala půdu, rozorala celý pozemek, aby tam pěstovala bavlnu a taky jim sdělil, že Tomova rodina je prozatím na farmě strýce Jana.
Vydali se tedy oba na farmu, kde byla celá jeho rodina. Máma, táta Tom, strýc Jan, babička, dědeček, sourozenci Al, Noe, Winfield, Růtička, Růže Sáronská a její snoubenec Connie, se kterým čekala dítě.
V kraji nebyla žádná práce. Rozhodli se, že odjedou na západ do Kalifornie. Letáčky jim slibovaly práci za velké peníze a oni snili o lepším životě. Všechen svůj majetek naložilo do vozu a odjeli. Cesta byla dlouhá a namáhavá. Navíc byla velká vedra. Živořili ve voze, pomalu jim docházely peníze, museli se uskrovnit, aby jim zbyly peníze alespoň na benzín. Nikde nemohli najít zaměstnání. Náročnou cestou zemřel dědeček a poté i babička. Tábořili na různých místech a žili provizorně tam, kde se dalo. Potkávali lidi se stejným osudem, směřující k novému začátku. Jeden z bratrů, Noe, utekl a Connie a kazatel Casy, který jel také s nimi, byli zatčeni. Cítili, jak se jim rodina pomalu rozpadá. Nakonec sehnali práci jako česači broskví, ale dostávali pořád méně a méně peněz za svou práci, protože přijíždělo stále více lidí, kteří chtěli pracovat. Opustili tedy toto místo a pracovali jako česači bavlny. Ale vše, co vydělali, utratili za jídlo. Tom se popral s policistou. Nechtěl být znovu uvězněn v Mc'Alestru, a proto utekl. Nastala zima a vydatné deště zaplavily vagón, který obývali. Růže Sáronská porodila mrtvé dítě. Příběh končí tak, že zbytek rodiny - matka a Růže Sáronská najdou útočiště v blízké stodole, kde se skrývá vysílený muž a mladý chlapec. Muž umíral hlady a Růže Sáronská jej zachránila tím, že ho nakojila...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzka D., 27.05.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - Hrozny hněvuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­