ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

O myších a lidech (6)

Toto Steinbeckovo dílo patří k nejznámějším krátkým prózám tohoto autora. "O myších a lidech" se stalo velmi populárním především díky výbornému filmovému zpracování, které si vysloužilo řadu nejvyšších ocenění.

DĚJ:

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí pracovat na farmu do salinaského údolí. Lennie a George mají naprosto rozdílnou povahu. Lennie je rozumově zaostalý, slaboduchý silák, ale také dobrák až do morku kosti. Nadevše na světě zbožňuje a miluje George, který je jeho ochráncem, velkým vzorem a příkladem. Lennie má zvláštní zálibu v hlazení hebkých a krásných věcí, což ale většinou končí katastrofou, protože Lennie je neohrabaný hromotluk. Nosí proto po kapsách mrtvé myši, kterým díky své zálibě a těžkopádnosti zlomil vaz. George je naproti tomu úplný realista - dokáže se bez problémů vyhrabat z jakékoliv bryndy. Oba muži ale mají jeden společný sen, sen o vlastním hospodářství, kde by byli svými vlastními pány a kde by pro Lennieho pěstovali krásné, chundelaté králíky.
Na salinaské farmě však dojde k neštěstí, když Lennie zlomí vaz manželce syna majitele farmy právě kvůli tomu, že ji chtěl hladit po hebkých vlasech. Na nebohého Lennieho je uspořádán hon, ale George je rychlejší. Najde svého přítele v jejich společném úkrytu a tam mu ještě jednou naposled vypráví o jejich společném štěstí na vlastní farmě. Potom nic netušícího Lennieho zezadu zastřelí ukradenou zbraní, protože ví, že pokud by nebohého hlupáka dopadl rozzuřený dav, tak by ho zlynčoval. Lennieho smrt při vidině neskonalého štěstí chápe George jako menší, zato však nutné zlo.

Jedná se o velmi působivý příběh vystavěný na kouzelných dialozích mezi prohnaným a životaznalým Georgem a hloupoučkým Lenniem. Tato útlá kniha vypráví o osudovém zlu, které nenávratně zničí idylickou touhu po klidném životě. Už od začátku je čtenáři jasné, že se schyluje k nějaké pořádné polízanici. Lenniemu, který sice nikdy nechce objektům své touhy ublížit, se smůla lepí na paty a maléry přímo přitahuje díky své dobrosrdečné a nesmírně naivní povaze, a tak je od začátku víceméně jasné, že nás čeká tragický konec.
Steinbeck v této své krátké próze rozvíjí úvahy o povaze dobra a zla a zabývá se otázkou osudového předurčení k inklinaci k jednomu ze zmíněných protipólů. Zlý je potom podle autora ten člověk, který páchá špatnosti úmyslně a je plně schopen domýšlet následky svého jednání. Z tohoto úhlu pohledu zůstává Lennie jen nevinnou obětí vyššího principu.

"Hodnej člověk," ozval se Slim. "Aby byl člověk hodnej, na to nepotřebuje bůhvíjakou hlavu. Tak se mi někdy zdá, jako by ty dvě věci ani nešly dohromady. Vem si takovýho opravdickýho čímana, jen málokdy ti to bude hodnej člověk."

Jazyk knihy je velmi lidový se spoustou nespisovných a nářečních vyjádření (např. číman, kutloch, zdrava, ocmrndovat atd.), což ho velmi přizpůsobuje povaze hlavních postav a prostředí, kde se děj této novely odehrává.
Jedná se o velmi působivé a smutné dílko, které můžu všem vřele doporučit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 13.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­