ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

   
­­­­

O myších a lidech (13)

  • literární druh: epika
  • literární žánr: novela
  • vypravěč: er-forma
  • kompoziční výstavba: chronologický děj
Název novely odkazuje k básni Polní myšce (To a Mouse) skotského básníka Roberta Burnse (1759-1796), v níž autor rozjímá nad osudem myšky, kterou na poli vyoral člověk a která tak přichází o svůj domov. Existuje spojitost mezi osudem této myšky a hrdiny Steinbeckovy novely, dvěma potulnými námezdními zemědělci Georgem Miltonem a Lenniem Smallem. Ti na svých cestách americkým západem a venkovem pracují na rančích, kde si vydělávají nevelké peníze, za něž si společně plánují koupit vysněný malý ranč, kde by mohli svobodně a spokojeně žít. Jsou tak lidmi bez domova, kteří jsou vystaveni neustálé nouzi a živoření a kterým chybí stálé útočiště i ekonomická stabilita.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In O myších a lidech; Plameny zářivé. Vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1994 (1. vydání tamtéž). Celkový počet stran: 160. ISBN: 80-205-0409-5.

ČASOPROSTOR:

30. léta 20. století, farma u obce Soledad (jihovýchodně od amerického města Salinas v západní Kalifornii)

HLAVNÍ POSTAVY:

George - svědomitý a láskyplný člověk menší postavy, jenž se snaží vydělávat prací na rančích a farmách; ochotný a práce mu nesmrdí, dokázal by si vydělat hodně peněz a poté si je náležitě užít; místo toho se však toulá světem se svým druhem Lenniem, o kterého se stará, o všechno se s ním dělí a má ho rád; když je naštvaný, tak mu nadává a říká, že bez něj by to měl v životě lepší; vždycky se mu ale omluví...
Lennie - duševně postižený, ale velký a silný muž; občas se chová jako malé dítě, snadno přebírá cizí názory, nad ničím nepřemýšlí a má mizernou paměť; i když má velkou sílu, nemá žádné sklony k agresi a je velice hodný; na slovo poslouchá svého přítele George a udělal by pro něj cokoli; když mu dá George facku, nikdy mu ji nevrátí a lituje své chyby; má velmi silnou iluzi o hospodářství se zvířaty a na poli; jeho životním pohonem se stává sen, že bude na hospodářství opatrovat králíky, hladit je a nosit jim vojtěšku, aby měli co jíst; bojí se, aby mu George králíky nezakázal; také má sklon k hebkým věcem; často nosí v kapse myš, kterou hladí, bohužel ji vždy svou silou rozmáčkne...

STRUČNÝ DĚJ:

Dva kamarádi, George a Lennie, se k sobě dostali, když Lenniemu umírala teta, která o něj pečovala. Teta v poslední hodince požádala George, jestli by se o Lennieho postaral. George s tím souhlasil, a tak se z nich stala nerozlučná dvojice.
Oba mají sen, že si vydělají peníze, budou mít vlastní hospodářství, kde budou chovat králíky, slepice, krávy i prasata a bude jim dobře až do konce života. Peníze si vydělávají tak, že chodí na ranče a nechávají se najímat jako nádeníci.

Děj knihy se odehrává na ranči u obce Soledad, na který kamarádi přijdou pracovat. Kromě nich tam pracují kočí, uklízeč, koňař a mrštný boxer Curley, který Lennieho provokuje, a jeho žena.
Tvrdohlavý Lennie seznámí některé rančery se svou iluzí o hospodářství, a tak se k němu chtějí po výplatě přidat. Příběh končí smrtí Curleyovy ženy, které Lennie nedopatřením zlomí vaz a následnou vraždou Lennieho, jehož George zastřelí, protože usoudí, že jeho smrt bude pro oba lepší. Lenniemu totiž hrozilo zlynčování od Curleyho a George už neví, jak situaci vyřešit.

JAZYK:

Autor často používá nespisovné výrazy. Hlavně pokud spolu mluví dva rančeři. Používá slova typu bejval, řek, z tý, velkej, silnej, žádnej kůň nesebral kopytem...

DOBOVĚ LITERÁRNÍ KONTEXT:

Kniha byla poprvé vydána v roce 1937.
John Steinbeck byl významný americký spisovatel z první poloviny 20. století. Psal povídky (Nebeské pastviny; Údolí bez konce; Perla; Krásný čtvrtek), romány (Kalich zlata; Neznámému bohu; Pláň Tortilla; Hrozny hněvu) a novely (O myších a lidech; Ryzáček; Plameny zářivé).

DOPLŇUJÍCÍ OTÁZKY:

Co bylo hlavní myšlenkou příběhu? Co si myslíš o jeho konci?
Hlavní myšlenkou příběhu bylo přátelství mezi Lennieem a Georgem, kdy by jeden pro druhého udělal cokoli.
Konec příběhu je velice silný a dojemný, autor krásně vystihl Georgovy pocity během vraždy kamaráda.

Co bys v knize změnil(a)? Proč?
Na knize bych nic neměnil, pouze by ji to zkazilo.

Čím tě kniha obohatila, co se ti na ní líbilo/nelíbilo - a proč?
Na knize se mi líbil příběh, který je zároveň krásný a zároveň zachycuje život ve třicátých letech minulého století. Kniha je hodně krátká a nejsou v ní zdlouhavé pasáže "o ničem". I když většina příběhu nezvedá čtenáře ze židle, tak se kniha dobře a rychle čte. Moc se mi líbila a konec na mě velice zapůsobil.

Vyber a vypiš jeden citát, pasáž z knihy, která tě zaujala.
"Georgi, tichoučce."
Žádná odpověď.
"Georgi!"
"Co chceš?"
"To já, Georgi, jen tak. Já o ten kečup ani nestojím. Já bych si ho nevzal, ani kdyby byl tady vedle."
"Kdyby tady byl, co by sis nemoh vzít?"
"Já bych si vůbec nevzal. Já bych nechal všechno tobě. Moh by sis s ním ty fazole celý zalejt, a já bych na něj ani nešáh."
George civěl zakaboněle do ohníčku.
"Jak si vzpomenu, jaký já bych měl bez tebe báječný časy, div se ti z toho nezblázním. Vím já, co je klidná chvilka?"
Lennie stále ještě klečel. Hleděl jinam, do tmy za řeku. "Georgi, to mám tedy od tebe odejít, abys měl ode mě pokoj?"
"Kam bys, prosím tě, moh jít?"
"I leckam. Tamhle na ty hory. Našel bych si tam někde jeskyni."
"Není možná! A co bys tam jed? Aby sis našel něco k jídlu, na to nemáš dost filipa."
"Však já bych si, Georgi, už něco našel. Ňáký parádní jídlo s kečupem já nepotřebuju. Ležel bych si na sluníčku a nikdo by mi nic neudělal. A kdybych přišel na ňákou myš, moh bych si ji nechat. Žádnej by mi ji nebral."
George na něho vrhl pátravý pohled.
"Bylo to ode mě ošklivý, viď?"

Na této pasáži je krásně vidět přátelství mezi Georgem a jeho duševně postiženým kamarádem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jslavia, 20.11.2016

­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­