ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

O myších a lidech (14)

  • literární druh: sociální novela
  • literární žánr: próza

O myších a lidech vypráví o dvojici přátel, kteří putují za prací a nakonec i za tragicky rozbitým životním snem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 2013 (3. vydání). Z anglického originálu Of Mice and Men přeložil Vladimír Vendyš. Počet stran: 109. ISBN: 978-80-7466-216-4.

POSTAVY:

George Milton - kamarád Lennieho; stará se o něj, protože to slíbil Lennieho tetě Kláře; občas toho lituje, že nemá vlastní život a že si nemůže dělat, co chce
Lennie Small - trochu hloupý, ale hodný, silný a pracovitý; nikomu by naschvál neublížil, ale neuvědomuje si svoji velkou sílu; rád hladí hebké věci; způsobuje Georgovi neustále problémy, ale nemůže za to
Curley - žárlí na svou novomanželku; malé postavy; vzteklý, výbušný; hledá záminky k hádkám
Curleyho žena - velmi ráda koketuje s ostatními muži z ranče; v manželství s Curleym není šťastná; touží po kariéře herečky
Candy - starý muž, jenž se bojí o svou práci, proto se chce přidat k Lenniemu a Georgovi

DĚJ:

Děj pojednává o dvou kamarádech, kteří se vydali na farmu za prací, za vidinou peněz. Oba dva, Lennie i George, mají sen, že si za vydělané peníze koupí svůj vlastní statek, kde spolu budou hospodařit. Lennie má moc rád malá hebká zvířátka, má však velkou sílu a vždycky, když hladí myšku, tak jí zlomí vaz. Na vysněném statku si přeje chovat králíky, které by hladil.

Hned jak přijdou na farmu, začínají konflikty se správcem i jeho synem Curleym, který je podezřívavý a snaží se vyvolat hádku. Jednoho dne vše vyvrcholí útokem na Lennieho, jenž se jen brání, ovšem kvůli své velké síle, kterou si neuvědomuje, mu zlomí ruku. Curley všem říká, že omylem ruku strčil do stroje, aby neměl ostudu. Od té doby si na Lennieho tolik netroufá...

Curleyho ženě imponuje Lennieho síla a často s ním koketuje.

Na statku se seznamují i s dalšími pracovníky. Jedním z nich je i Candy, který kvůli úrazu na ruce, jenom uklízí. Měl jen svého starého špinavého psa, jehož mu Curley zastřelil, protože zapáchal. Později litoval, že to neudělal sám. Jednou uslyší rozhovor mezi Georgem a Lenniem, jak si povídají o svém vysněném statku i o tom, že na něj zatím nemají peníze. Candymu se jejich plán o koupi líbí a chce se k nim přidat. Řekne, že jim dá peníze, když by tam s nimi mohl hospodařit, protože si myslí, že ho na farmě už moc dlouho nenechají. Lennie a George souhlasí, protože s jeho penězi si statek mohou koupit mnohem dříve.

Dále se seznámili a kočím Slimem, jehož fena vrhla devět štěňat. George se s ním domluví, že je Lennie může hladit. Ten je z toho velmi šťastný, ale jedno z nich svojí silou zabije. Smutní ve stodole, když tu za ním přijde Curlyho žena, která vyžaduje jeho pozornost. I když Lennie ví, že mu George říkal, ať se s ní nedává do řeči, začnou si povídat a ona mu dovolí, aby ji hladil po jejích dlouhých hebkých vlasech. Když žena začne křičet, ucpe jí ústa rukou, protože se bojí, že neuposlechl radu Georgeho. Když žena křičet nepřestává, svou silou jí zlomí vaz. Lennie už ví, že udělal něco špatného a vzpomene si, jak mu George říkal, že v takových situacích má běžet do vrbiček a schovat se tam, dokud George nepřijde. Za chvíli to všichni pracovníci zjistí a začnou Lennieho hledat a vyhrožovat mu smrtí. Když George přijde za Lenniem k vrbám, tak se Lennie bojí, že mu bude nadávat. George mu začne vyprávět o farmě a o zvířatech, které tam budou mít, aby ho uklidnil. Lennie je zasněný do představy a George ho zezadu střelí do hlavy, aby ho ušetřil lynčování nebo smrti od Curlyho.

Když Curley zabíjel Candyho psa, Candy říkal: "Přeji si, abych ho zabil sám," protože s ním vyrůstal od štěněte, a proto George zabil Lennieho. Kdyby to neudělal, litoval by toho jako Candy.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Slangová čeština, obecná čeština, mnoho dialogů, vulgarismy

VLASTNÍ NÁZOR:

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Hned ze začátku mi hlavní hrdina Lennie připomínal díky svým charakterovým, ale i vzhledovým vlastnostem hrdinu Johna Coffeyho z filmu Zelená míle. Celá tato kniha se nese v podobném duchu a mám z ní stejné pocity.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Karásková, 23.03.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­