ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boccaccio Giovanni (*1313 - †21.12.1375)

   
­­­­

Dekameron (rozbor)

Známý cyklus Dekameron je považován za vrcholné Boccacciovo dílo. Vznikl mezi roky 1348 až 1353. Jedná se o soubor sta novel převážně s erotickým zaměřením. Příběhy jsou ve stejném poměru rozděleny do deseti dní (deka = deset; odtud také název cyklu). Své zážitky vypráví deset mladých lidí (7 žen a 3 muži), kteří utekli z města na venkov, aby se zachránili před morem, jenž vypukl ve Florencii roku 1348.

1. Charakteristika

V knize nalezneme 100 novel.

Literární druh: epika
Literární žánr: novela

2. Kompozice díla

V knize je celkem 100 novel (10 dní, 10 novel/den).

Převažují milostné příběhy, někdy vážné, ale většinou žertovné, podávající obraz o způsobu myšlení a mravu soudobé Itálie.

3. Základní myšlenka, téma

Kniha se zabývá hlavně náboženskými a společenskými tématy. Klade důraz na mezilidské vztahy.
V příbězích se uvádějí různé konflikty, od lásky přes nevěru po zrady a závist.
Události mohu popsat spíše jako vtipné a často i s lehkým erotickým nádechem. Boccaccio píše více o nižší a střední vrstvě, ale příběhy si vypráví lidé z vyšší vrstvy. Kniha nám nabízí jakési shrnutí života a životních mezilidských konfliktů. Můžeme se nad nimi zamyslet a třeba v nich najdeme i shodu s životem naším.
Knihu ovlivnil tragický mor, který zabil spoustu lidí.

4. Kontext autorovy tvorby

Giovanni Boccaccio byl renesanční básník a prozaik proslulý především sbírkou novel Dekameron. Celé jeho dílo je prosyceno touhou po plně prožitém životě. Pod vlivem přítele Petrarky získal nadšení pro humanismus, který však ve stáří kritizoval a nakonec všechna svá díla odsoudil.

5. Literárně historický kontext

Boccaccio tvořil v období renesance.
V Evropě docházelo k zásadním změnám. Už nebyla tak důležitá církev jako člověk sám o sobě. Církevní učení bylo zkoumáno rozumem a podrobováno kritice. Nové vynálezy umožňovaly zámořské objevy a zkoumání vesmíru, rozvíjel se obchod a tím i města. Ideálem této doby je známý vynálezce Leonardo da Vinci. Díla se přestávala psát latinsky, ale v národním jazyku.

Mezi další autory této doby patří například Dante Alighieri (Božská komedie) nebo Francesco Petrarca (Zpěvník) - mimochodem dobrý přítel Boccaccia.

6. Charakteristika postav

Styl je vyprávěcí, postavy jsou charakterizovány nepřímo.

V díle vystupují tyto postavy: Pampinea, Fiammetta, Filomena, Emilia, Lauretta, Neifile, Elisa, Pamfilo, Filostrato, Dioneo.
Tyto postavy jsou reálné. Představují chytré, rázné jedince, kteří jsou zakotveni ve svém světě. Utíkají před morem - chtějí zachránit své životy. Čas, který stráví v paláci, si zkracují vypravováním příběhů, zpěvem, tancem a pravidelným odpočinkem.

Kniha nemá tzv. hlavního hrdinu, vystupuje tam všech 10 postav více méně stejně a pak i postavy z příběhů, které si vyprávějí.
Všech deset "uprchlíků" se chová k sobě velmi vstřícně a fér, snaží se přežít, takže si nepůsobí vzájemné problémy.
Postavy v novelách mají různé vlastnosti.

7. Charakteristika jazyka

V knize nalezneme spoustu metafor.

Kniha je psaná spisovným jazykem, autor používá archaismy a knižní výrazy. Spisovatel užívá velmi dlouhých souvětí (renesanční perioda), přímé řeči.

V povídkách pro nějaké extrémní detaily není čas. Autor se spíše zabývá okolnostmi vzniku konfliktů a následným řešením.

8. Místo a doba děje

Děj se odehrává ve 14. století, když Florencii napadne mor. Výše zmíněných 10 postav se ukrývá před nemocí daleko od města v paláci s nádvořím, které je zarostlé křovím.

9. Vztah autora k dílu

Chtěl dokázat, že i italština je jazykem pro "vysoké" žánry. Jak se zdá, povedlo se mu to, kniha je dnes ve světě uznávaná, i přestože on sám ji zavrhl a chtěl spálit. Toto mu však Petrarca rozmluvil, i když sám tvrdil, že kniha je "jen mladistvou".

10. Atmosféra

Autor střídá optimistický a ironický pohled, rád baví čtenáře lidskou nedokonalostí. Jak bylo tehdy běžné. Jeho krátké příběhy byly inspirovány životem měšťanů a zobrazuje skutečné problémy této společnosti. Pro dílo je typické: racionalizmus, laicizace, výsměch pověrčivosti a pokrytectví.

11. Slohový postup + funkční styl

Umělecký styl

12. Role díla kdysi a dnes

Dekameron byl v roce 1971 přepracován do filmového snímku režisérem Pierem Paolem Pasolinim.

Z doslechu vím, že Dekameron je velmi čtený. Oblíbený bude pravděpodobně hlavně díky tomu, že jeho příběhy jsou stručné a velmi čtivé.

Dekameron podstatně ovlivnil vývoj evropské novely a dodnes je zdrojem inspirace pro všechna umění.
Příběhy z Dekameronu a jejich náměty ovlivnily řadu dalších uměleckých děl v podstatě ve všech oblastech umění. Určil vývoj novel.
Dodnes je zdrojem inspirací pro různá umělecká odvětví. Roku 1990 vyšla například Páralova kniha Dekameron 2000 aneb Láska v Praze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verča13, 23.02.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Giovanni Boccaccio - Dekameron (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­